Medellin ja sissejuhatus Kolumbiasse

Esmalt plaanisin sel talvel olla Eestist eemal vaid kaks kuud. Juba esimesel Mehhikos veedetud nädalal sain aru, et veebruaris tagasi Eestisse tulla oleks hullumeelsus, eriti kui läheduses asub Lõuna-Ameerika manner, kuhu ma enda jalga varem tõstnud vee. Seetõttu saigi valitud järgmiseks sihtkohaks Kolumbia, mis oli minu reisilistis juba 2020. aastal. Vaid viis tundi lennusõitu ja 150 eurot ning maandusimegi jaanuari lõpus Kolumbia linnas Medellin.

Mainides töökaaslastele, sõpradele ja perele Kolumbiat, sain üsna sarnaseid kommentaare nagu “kas see on ikka turvaline?”, “ole eriliselt ettevaatlik”, “oo, lahe, Pablo Escobar”. Iseenesest seda pahaks panna ei saa, sest Medellini peeti veel vaid 20 aastat tagasi üheks maailma ohtlikumaks linnaks. Samuti oli see tõepoolest Pablo Escobari peamine tegutsemispaik, kelle jubedusi mäletavad veel paljud kohalikud. Netflixi sarjad pole Kolumbiale head kuulsust toonud ning kohalikele teeb muret, et Kolumbiat seostataksegi ainult seal nähtuga. Kahtlemata on probleeme veel omajagu, kuid sarjades nähtut ei tohiks liiga tõsiselt võtta. Riik teinud viimaste aastakümnetega suure arengu paremuse, mistõttu on see üha populaarsem turismisihtkoht.

Restoranide tänav Poblado linnaosas

Miks külastada Medellini?

Nagu mainisin oli Medellin tuntud kui üks ohtlikumaid linnu maailmas ning selle mõrvade hulk oli üks suurimaid üldse. Viimase paarikümne aastaga on linn teinud läbi suure transformatsiooni, mistõttu peetakse seda üheks lemmikumaks linnaks turistide ja kaugtöötajate hulgas. Seetõttu valisimegi selle kaheks nädalaks enda peatuspaigaks. Kuna Medellinis on palju kaugtöö tegijaid, leiab seal rohkelt coworking alasid, hea Wifiga kohvikuid ja palju tegevust. Aga miks ikkagi valida Medellin pikemaks peatuseks? Järgnevalt mõned põhjused:

“Igavese kevade linn” – just nii kutsutakse Medellini, kuna aastaringne keskmine temperatuur on 22 °C ja üle 30 °C kraadid tavaliselt ei tõuse. Külmaks läheb üsna harva ning vihma sajab võib mõnel päeval nädalas kohata. Seega ideaalne koht oma igapäevaste toimetuste tegemiseks, reisimiseks ja matkamiseks ning ümbrus ei näe välja nagu kuivanud kõrb.

Loodus ja mäed. Medellin asub Andide mägede “kausis” ehk suur osa linnast on ehitatud mäe külgedele ning igas suunas avanevad võrratud vaated. Linnas on ka palju parke ja matkaradu, kuhu pääseb lihtsalt köisraudteega, mis on üks osa Medellini ühistranspordist. Seega saab korraga kogeda elavat linnaruumi ja imelist loodust.

Vaade Medellinile

Innovatsioon. 2013. aastal nimetati Medellin aasta kõige uuenduslikumaks linnaks. Selle üheks alustalaks oli vaesemate ja eraldunud inimeste integratsioon ülejäänud linnaelanikega. Rõhku on pandud palju hariduse edendamisele, rajatud mitmeid raamatukogusid ja teadusparke (sageli just hoonetesse, mida varem kasutasid kriminaalsed rühmitused). Teine oluline sammas on transpordisüsteemi ulatuslik arendamine alates Kolumbia ainukesest metroost kuni köisraudtee ja välieskalaatoritest (nt Comuna 13) mäe külgedel elavatele inimestele liikumiseks. Linnas on toimunud tõeline muutus kriminaalsest linnast Kolumbia kõige tuntuma ja paeluvama sihtkohani.

Köisraudee mäeküljel asuvasse linnaosasse

Suurepärane ühistransport. Medellinis liikumine on väga lihtne tänu uuenduslikule ühistranspordivõrgule, mis hõlmab nii metrood, köisraudteesüsteemi, trammi kui ka bussi. Tegemist on ühe kõige viisakama ja puhtama metrooga, mida kunagi näinud olen ning kohalikud on selle üle väga uhked. Medellinis on riigi ainukene metroosüsteem – huvitav on näiteks, et isegi pealinnas Bogotas pole metrood. Samuti kuulub ühistranspordi alla ka köisraudtee liinid, tänu millele on mugav erinevaid piirkondi külastada. Ühistranspordi kasutamiseks peab metroojaamast ostma kaardi ja sinna raha peale laadima. Üks sõidukord on umbes 0,70 eurot.

Medellini metroovõrgustik

Rohkelt võimalusi ja tegevusi. Medellinist leiab lugematul arvul suurepäraseid restorane, kohvikuid ja baare. Tuntumad piirkonnad on El Poblado ja Lauretes, kuhu on suures osas koondunud kaugtöötajad ja turistid. Leiab nii kohalikku kööki kui ka erinevaid rahvusvahelisi toite. Valisime ka ise elukohaks El Poblado ning pea iga päev töötasime uues kohvikus ja õhtustasime mõnes huvitavas restoranis. Kahtlemata väga mõnusa atmosfääriga piirkond. Samuti on Medellinis palju muuseume, huvitavaid piirkondi ja tuure, mida võtta. Natuke nendest täpsemalt ka allpool.

Hea hinna ja kvaliteedi suhe. Kolumbia ja Medellin on üsna rahakotisõbralik. Pärast Mehhikot oli Kolumbia tunduvalt odavam. Kolmekäiguline menu del dia ehk lõunamenüü maksab umbes 3,60 eurot, õhtusöök restoranis vahemikus 4-10 eurot, salsa privaattund 15 eurot. Palju oleneb muidugi ka reisimisstiilist, aga siiski üldiselt on hinnatase madalam võrreldes paljude teiste Ladina-Ameerika riikidega.

Mida teha Medellinis?

Tasuta jalgsituur kesklinnas

Korduvalt olen varasemates postitustes maininud, et uue linna külastamist alustan tavaliselt tasuta jalgsituuriga. Medellin polnud selles osas erand. Küll aga soovitan seekord konkreetselt firmat nimega Real City Tours. Kuigi Medellini kesklinn ise pole võib-olla kõige kaunim ja huvitavam, saab ekskursioonilt teada palju huvitavat informatsiooni linna ajaloo, poliitika, kultuuri kohta. Kogu tuur oli nii huvitavalt ja mänguliselt üles ehitatud, et lihtsalt ahmisime kogu infot sisse ja olime vaimustuses, et kuidas see saab nii põnev olla. Pole vist varem nii palju tipi jätnud – tõesti soovitan!

Real City Tours jalgsieksursioon
Medellini kesklinn

Üks sümboolsemaid kohti kesklinnas on kahtlemata Berrío Park, mida teatakse kui Botero väljak (Botero Square). Fernando Botero on Medellinis sündinud Kolumbia maalikunstnik, joonistaja ja skulptor, kes on viimaste aastakümnete üks tunnustatumaid kunstnikke Kolumbias. Antud väljakule on üles seatud 23 tema skulptuuri, mis annetati 2002. aastal Medellinile. Kindlasti tasub neid uudistada. Boterol on väga omane ja eristatav stiil ehk hiljem Kolumbias ringi liikudes märkasime pidevalt tema töid ja teoseid.

Botero üks skulptuuridest

Comuna 13 tuur

Kogu Medellin on jagatud 16 kommuuniks ning üks kõige mitte kõige paremas kirjas neist on Comuna 13. See oli natuke rohkem kui 20 aastat tagasi Lõuna-Ameerika üks kõige ohtlikumaid kogukondi, mis oli tuntud mõrvade, varastamiste, vägistamiste poolest ning keegi vabatahtlikult sinna enda jalga ei tõstnud. Piirkonda kontrollis sotsialistide grupp, keda kutsutakse guerilladeks ning valitsusel puudus kontroll kogu tegevuse üle. Alles 2002. aastal õnnestus suure politseioperatsiooni abil võim guerilladelt kätte saada. Pärast seda on piirkonda palju arendatud – loodud koole, noortele tegevusi ning näiteks välieskalaator, et mäe külje elavad vanemad ja vaesemad inimesed pääseksid alla linna ja poodi. Samuti kaunistavad paljusid seinasid imeilusad seinamaalingud, sümboliseerides erinevaid Kolumbia ajaloo raskeid aegu ning viidates helgemale tulevikule. Seinamaalinud on kogu Ladina-Ameerikas väga oluline eneseväljendusviis.

Comuna 13

Praegu on Comuna 13 turistide hulgas üks populaarsemaid kohti . Võimalusel soovitatakse seda külastada nädala sees. Kindlasti tasub võtta jalgsituur, mida viivad läbi kohalikud elanikud, kes oskavad rääkida palju põnevat kommuuni ajaloost ning tänapäevast. Meie kasutasime Airbnb Experience tuuri, kus veetsime giid Sergioga väga põneva õhtupooliku.

Comuna 13 – seinamaaling (mural)
Comuna 13 – seinamaaling (mural)

Turud ja eksootiliste puuvilja eksursioon

Väidetavalt on Kolumbia puuviljavaliku poolest maailma teisel kohal (esimene on Tai). Minu jaoks olid suurem osa puuviljade nimedest täiesti võõrad. Seetõttu soovitan juba reisi alguses külastada giidiga mõnda turgu, kus tema juhendamisel proovitakse vähemalt 13 erinevat puuvilja. Sel juhul saab juba pärast enda lemmikuid julgelt osta. Medellini üks suuremaid turgusid on Mayorista Central Market, mis on avatud seitse päeva nädalas öösel kella kahest kuni õhtul kaheksani. Paljud restoranipidajad tulevad juba öösel enda puu – ja juurviljavarusid täiendama.

Võtsime taaskord tuuri Airbnb Experience kaudu ning laupäeva hommikul kell 9.00 olime juba turul. Proovisime lugematul arvul puuvilju nagu näiteks pitaya, corozo, cofeijoa, borojo, lulu, mangostino, granadilla, erinevaid sorte mangosid ja palju muud. Minu lemmikuks osutusid mangostino ja pitaya (ehk draakonivili). Kõht sai väga täis ja rohkemgi veel. Minu reisikaaslane tundis, et tal hakkasid isegi hambad suurest suhkrukogusest valutama. Lõpetuseks saime veel värsket smuutit/mahla, mis on samuti Kolumbias imelised.

Köisraudtee ja linnaosade külastamine

Köisraudtee on Medellini metroosüsteemi osa, et lihtsustada mäeküljel elavate kohalike juurdepääsu ülejäänud linnale, seal juures ka arstiabile ning töökohtadele. Kogu ühistranspordisüsteem on valitsuse rahastatud ja rahvusvaheliselt tunnustatud linnade taastamise algatus ning selle üle ollakse Medellinis väga uhked. Kuigi köisraudtee eesmärk polnud turiste lõbustada, on sellega sõitmine üks põhilisi tegevusi Medellini külastades. Köisraudtee kuulub ühistranspordi alla ning üks sõidukord vaid 2750 peesot (0,65 EUR) – vaevalt, et kuskil mujal nii odavat sõitu saab teha. Vajalik on vaid osta metroojaamast 5000 peeso (1,20 EUR) eest ühistranspordikaart ning sinna raha peale laadida.

Kokku on liine 7 ehk võimalusi erinevate piirkondade külastamiseks on palju. Kahtlemata on üks populaarsemaid liine Comuna 13 läheduses asuv liin J (La Aurora), mis stardib San Javieri metroopeatusest ning pakub võrratuid vaateid piirkonnale. Natuke vähem populaarsem, kuid üks uusimaid on liin M (Trece de Noviembre), mis on turistide poolt kasutatud kõige vähem. See pakub võimaluse teha väike linnamatk ning suunduda mäe nõlval asuvasse parki Jardin Circunvalari, mille eesmärk on piirata linna laialivalgumist ja vähendada looduskatastroofe (nt maalihked). Olin üllatanud kui ilus ja korras antud park oli ning sain jälgida ainukese turistida kohalike elu külade vahel ning vaateid kogu linnale. Soovitan lugeda Real City Tours koostatud juhendit “A practical guide to Medellin’s cable cars”, kust leiab erinevate liinide kohta häid soovitusi.

Comuna mäeküljel, kuhu saab liiniga M

Paraplaaniga lendamine

Medellin asub järskude mäeahelike vahel vahel, mis teeb sellest ideaalse koha paraplaaniga sõitmiseks. Paragliding ehk paraplaaniga lendamine on oma olemuselt natuke sarnane langevarjuhüppega. Selle asemel, et lennukist välja hüpata, kasutatakse mäekülge ning püütakse tuult, mis viib mägede ja orgude kohale lendama. Üksi seda algaja muidugi teha ei saa, mistõttu lennatakse tandemina koos kogenud piloodiga. Kuna mulle meeldib kergelt ekstreemseid tegevusi proovida ning benji hüpe ja õhupallisõit on juba listist maha tõmmatud, tundus õige aeg ja koht ka paraglidingut katsetada. Lisaks vedas mul veel sellega, et minu tore reisikaaslane otsustas lennu mulle varajaseks sünnipäevakingiks teha.

Paraplaan mägede kohal

Kasutasime ettevõtet nimega Paragliding Medellin ning valisime täispaketi (260 000 peesot ehk 62 eurot), mis sisaldas taksoga transporti sinna ja tagasi (1h üks ots), kindlustust, 15 minutit lendamist ja Go-Pro videot. Kohale jõudes oli üllatus suur, kuna rahvast oli palju ja kogu protsess toimus justkui konveieril – enne kui arugi sain, olid juba rihmad kinni ja mina koos piloodiga jooksmas üle mäeserva. Minu piloodil oli lennukogemust rohkem kui 15 aastat ning iga päev on tal ligi 20 lendu. Abis on muidugi ka väga suur tiim, kes aitab varustuse selga ja vaatab, et kõik turvaline oleks.

Kui esmalt mõtlesime, et kas 15 minutit lendu on ikka piisav, siis võin julgelt öelda, et on – isegi rohkem kui piisav! Lennu ajal liuglesime piloodiga mägede ja linna kohal üles ja alla – kohati nagu üles alla kiikumine, mistõttu lennu lõpuks mul süda juba kergelt läikis. Vaated olid muidugi imelised. Üldiselt oli põnev kogemus ja mul oli hea meel, et ära proovisin. Samas ei midagi sellist, mida kindlasti lähiajal uuesti korrata tahaks (benji hüpet näiteks teeks hea meelega). Kui vähegi huvi on, arvan, et Medellin on hea koht paraplaaniga lennuks ning vaated on tõesti suurepärased ja hind üsna mõistlik.

Paraplaanid Medellini linna lähistel

Salsa tantsutunnid ja -peod

Latiinorütmid ja tants käib Ladina-Ameerikas igapäeva elu juurde, mida praktiseeritakse juba lapsest saati. Kuigi salsapealinn on Kolumbia linn Cali, on ka teistes piirkondades palju tantsuvõimalusi. Pea igal õhtul leiab Medellinis mõne salsa (või bachata) peo. Tuntumad kohad on näiteks Son baarid nimega Havana Poblado ja Social Club Academia.

Lisaks on ümbruses palju tantsukoole, kust saab väga mõistliku hinna eest eratunnis käia. Kuigi kõige levinum on Kolumbias cali salsa, on võimalik õppida ka mujal maailmas levinumaid stiile nagu salsa cubana ja salsa on the line. Üks suuremaid ja tuntumaid tantsukoole Poblado piirkonnas on DanceFree, kust saab võtta kõiksugu eratunde alates salsast, bachatast, kizombast kuni hiphopini. Mitme trenni korraga broneerimisel tuli ühe privaatse tantsutrenni hinnaks vaid 15 eurot. Otsustasingi võtta kolm kuuba salsa ja kaks bachata tundi. Iga kord oli õpetaja uus ehk oli põnev näha nende lähenemist. Natuke oli probleemiks keelebarjäär, kuna treenerid rääkisid inglise keelt vähe ning minu hispaania keel on hetkel veel restoranivestluse tasemel. Samuti hakkas minu reisikaaslane täiesti algajana salsat õppima ning sai pisiku külge.

Päevareis: Guatape & Piedra Del Penol

Medellini lähistel on mitmeid kohti, mis sobivad 1-2 päevaseks väljasõiduks. Kindlasti tasub arvestada, et teed on mägised ja tiheda liiklusega, mistõttu kulub ka väikese vahemaa läbimiseks aega palju. Üks populaarsemaid sihtkohti päevareisiks on värviline Guatape linn ning seal läheduses asuv Piedra Del Penoli hiiglaslik kivi. Teekonna sinna võtsime ka meie ühel nädalavahetusel ette.

Guatape on väikene koloonialinn, mida peetakse üheks kõige värvilisemaks linnaks Kolumbias. Tõepoolest tekkis tunne nagu oleks sattunud värvilisse nukumajja. Umbes 10 minuti sõidu kaugusel Guatapest asub Piedra Del Penol ehk 220-meetrine suur üksik kivi, mida peetakse maailma kõrgeimaks monoliidiks. Kivi tipus olevale vaateplatvormile jõudmiseks tuleb ronida 740 trepiastet, kuid vastutasuks avaneb võrratu vaade ümbruskonna veehoidlale ja väikestele saartele. Vaade meenutas üllatuslikult rohkem Soomet ja Rootsit kui Kolumbiat. Sissepääs kivi otsa saamiseks maksis Kolmbia kohta üpriski palju (5 eurot) ning külastajaid oli nädalavahetusel meeletult palju. Kohati varjutaski kogu ilu turismimass ja väga kommertslik turismiobjekti atmosfäär. Rohkem avaldas muljet hoopis jalamil olevad kohvikud ja restoranid, kust oli võimalik vaatega kohvi ning jäätist nautida.

Medellinist Guatapesse sõidab ligi kaks tundi bussiga, mis stardib Medellini North Bus Terminalis iga poole tunni tagant. Piedra Del Penoli külastamiseks tuleb bussi pealt maha minna enne Guatapet ning pärast linna jõudmiseks võtta uus buss või tuktuk. Väga hea ja detailse transpordi juhendi leiab halfhalf.com blogst, mille järgi ka ise liiklesime. Üldiselt arvan, et üks päev Guatape jaoks on täiesti piisav, kuid tasub arvestada, et sõit edasi-tagasi kestab ligi 4 tundi ehk tegemist on üsna aktiivne ja tiheda päevaga.

Lisaks Guatapele on populaarne päevareisi sihtkoht ka näiteks Santa Fe de Antioquia. Kui aega on natuke rohkem, soovitatakse külastada väikseid linnasid nagu Jardin ja Jerico.

Muud Medellini soovitused

Mõned üldised soovitused veel Medellinis peatumiseks.

Piirkond elamiseks: Poblado (ja Laureles), mis võlub oma rohkete restoranide, kohvikute ja baaridega. Kindlasti kõige populaarsemad ja mõnusad piirkonnad Medellini külastajate jaoks. Samuti leiab Pobladost rohkelt katuseterrasse ja coworking alaga hosteleid.

Traditsiooniline restoran: Hacienda ja Mondongo. Mõlemad on väga tuntud traditsioonilise Kolumbia toidu restoranid, mida soovitatakse ka kohalike giidide poolt. Hinna poolest on toidud natuke kallimad (7-8 eurot pearoog), kuid selle eest väga suured ja maitsvad.

Toidud. Kuigi Medellinis leidub palju rahvusvahelist kööki, soovitan eelistada traditsioonilist Kolumbia toitu. Kahtlemata ei tohi lahkuda söömata rooga nimega Bandeja Paisa. Päevasel ajal võiks võiks proovida kolmekäigulist ja odavat päevamenüüd ehk menu del dia, mida pakuvad enamus söögikohti.

Kohvikud: Poblado ja Laurele on armsaid ja eripäraseid kohvikuid täis. Üks populaarsemaid kohvikuid Poblados töö tegemiseks, kergeks eineks ja kohviks on Hija Mija.

Hija Mija kohvik Poblados

Kokkuvõtteks

Ilmselt kogu postitusest oli juba piisavalt aru saada, et mulle oli Medellin väga südamelähedane. Tegemist on väga innovaatilise linnaga ning eelkõige jäängi meenutama põnevat ajalugu ja nende transformatsiooni, mõnusaid kohvikuid, salsatantsu katusebaaris, mägist loodust ja imelist ühistransporti. Kui peaksin valima koha, kus pikemalt kaugtööd teha või mõnda aega elada, oleks Medellin kahtlemata üks valikutest.

Üks kommentaar “Medellin ja sissejuhatus Kolumbiasse

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s