Guadalajara: mariachidest tekiilani

Guadalajara sissejuhatus

Lisaks Yucatani poolsaarele ja Mexico Cityle on Mehhikos avastamist küll ja enam. Pärast ühte kuud püsivat elu Puerto Vallartas võtsime suuna Guadalajarasse, mis on Jalisco osariigi pealinn ning ühtlasi 5 miljoni inimesega piirkonna suurim linn. Puerto Vallartast asub see umbes 330 kilomeetri kaugusel, kuid kuna tegu on mägise piirkonnaga, võtab bussisõit aega ligi 6 tundi. Kiirem variant oleks kasutada lennukit, aga bussisõidu eelis on see, et näeb ka teisi piirkondi ja põnevat maastikku. Õnneks on kahe linna vahel väga mugavad äriklassi luksustega bussid.

Guadalajara on Mehhiko kultuurikeskus, mida peetakse mariachi muusikute sünnilinnaks ja kus toimuvad mitmed rahvusvaheliselt tuntud kultuuriüritused ja filmifestivalid. Kui on soovi enda külastus ühendada mõne suurüritustega, soovitan vaadata lehekülge VisitGuadalajara.com. Eestlase hulgas sai Guadalajara tuntust, kui Anett Kontaveit seal 2021. aasta sügisel oma elu parimat turniiri mängis.

Guadalajara asub 1550 meetri kõrgusel mägede vahel, mistõttu on temperatuur jahedam kui rannikul. Vihmaperiood on juulist septembri keskpaigani, kuid teistel aastaaegadel on ilm kuivem. Jaanuaris oli päevane temperatuur 25. kraadi ümber, kuid õhtul (ja enne päikesetõusu) langes see isegi 5 kraadi kanti. Seega tasub kindlasti ka mõni soojem jakk ja pikad püksid kaasa võtta.

Mida teha Guadalajaras?

Jalisco on mariachide ja tekiila osariik ning Guadalajara selle pealinn ehk tegevust leidub üsna palju, eriti kultuurilembelistele inimestele. Samuti muudavad mitmed restoranid, turud ja piirkonnale omane toidukultuur selle põnevaks kohaks toiduaustajatele, kellele meeldib proovida uusi hõrgutisi. Kaks-kolm päeva on piisav aeg, et tutvuda Guadalajara tuntumate kohtadega ning teha ka mõni väljasõit kesklinnast eemale. Meie veetsime seal kokku viis päeva, kuid samal ajal töötasime nädala sees ehk kogu aeg ei olnud ainult lust ja pillerkaar. Järgnevalt räägin natuke tegevustest, mida Guadalajaras viibides võiks kaaluda.

Tasuta jalgsituur kesklinnas

Mainisin juba Mexico City postituses, et tasuta (tipipõhine) tuur on uue linna ja piirkonnaga tutvumisel üks parimaid variante. Guadalajara vanalinnast leiab palju põnevaid ajaloolisi hooneid, kuid giid annab lihtsalt vaatamisele palju juurde. Kasutasime taaskord GuruWalk tuuri ning saime privaatse 3-tunnise ekskursiooni nii vanalinnas kui ka turul.

Guadalajara vanalinn (Centro Historico)

Guadalajara vanalinn on kahtlemata avastamist väärt. Seal võib näha mitmeid väljakuid, uhkeid katedraale, põnevat arhitektuuri, huvitavaid turgusid ja rohkelt restorane ning tänavatoitu. Eelnevalt mainitud jalgsituuriga käiakse samuti kõik need peamised kohad läbi. Tuntumad kohad on kahtlemata Guadalajara katedraal (Catedral de Guadalajara), vabaduse väljak (Liberation Square), Zapopani basiilika (Basilica de Zapopan). Soovitan linna keskust külastada nii päevavalguses kui ka õhtul, kui linn on juba tuledes.

San Juan De Dios Mercado ehk suurim siseturg Mehhikos

Libertad Mercado ehk San Juan De Dios Mercado on üks suurimaid siseturge Mehhikos ning see asub linna ajaloolise keskuse juures. Umbes 40 000 ruutmeetri suurusel alal leiab nii toitu, puuvilju, käsitööd, keraamikat, suveniire ning traditsioonilisi riideid. Turu ligi 2800 stendi on avatud aastaringselt iga päev. Teisel korrusel leiab palju söökla stiilis toidukohti, kus on võimalik proovida Guadalajarale omast menüüd.

Mariachi ja muusika

Nagu mainisin on Guadalajara ja Jalisco osariik tuntud mariachi sünnikohana. Mariachi on Mehhikko muusika ja kultuuri väga oluline element. Traditsiooniline rühm koosneb kahest või enamast liikmest, kes kannavad piirkondlikke rahvuslikke riideid. Moodsamate mariachite gruppi kuuluvad tavaliselt trompetid, viiulid, vihuela ja guitarrón ning neil võib olla neli või enam muusikut. Nende repertuaar on tänapäeval üsna lai alates kohalikest lauludest, menuettidest polkadest kuni kaasaegsema muusikani. Tavaliselt lauldakse armastusest maa, kodulinna, kodumaa, religiooni, looduse, kaasmaallaste ja riigi tugevuse teemadel. Üldiselt antakse oskused edasi isalt poegadele ning õppimine käib kõrva kuulmise järgi.

Kahtlemata on mehhiklased väga uhked enda kultuuripärandi üle. Guadalajaras võib tänaval ja erinevates kohvikutes mariachi muusikat kuulda igapäevaselt. Kindlasti on grupid väga erineva kvaliteediga. Hea muusikalise elamuse saamiseks soovitatakse külastada Guadalajara lähedal asuvat Tlaquepaquet, kus El Pariani platsil saab nautida igapäevaseid mariachi etendusi. Liiga kaua ma antud muusikat kuulata ei jaksaks, sest see on väga intensiivne ja vali. Kui sinna juurde veel lisada tekiila ja kaasa laulvad kohalikud, on see kõrvadele väga intensiivne kogemus.

Tlaquepaque keskus

Tekiila ja päevane väljasõit Tequila linna

Drink tequila in Tequila” – kahtlemata üks peamisi soovitusi antud piirkonnas. Tekiilat valmistatakse sinisest agaavi taimest ning Jalisco osariik on tekiila sünnikoht. Kui Guadalajara jaoks on vaid paar päeva, võiks ühe neist kindlasti planeerida Tequila linna ja mõne tekiilatehase külastuseks.

Meie kasutasime tuuri broneerimisel taaskord Airbnb Experience ning kokku kestis elamus terve päeva ehk ligi 9 tundi. Esimene peatus oli väikese tekiilatootja Tres Mujeres juures, kus anti põhjalik ülevaade tekiila valmistusprotsessist, saime jalutada agaavipõldudel ning proovida erinevaid tekiilasid. Seejärel veetsime paar tundi Mehhiko muusika saatel suures Cantinas – sisuliselt viidi meid sinna lihtsalt jooma (muidugi lisatasu eest). Edasi suundusime Tequila linna, kus mariachi muusikud andsid meile privaatse kontserdi ning viimased paar tundi kulusid linnas jalutades. Armas värviline linn, kus iga nurga peal on võimalik tekiilat osta ja degusteerida. Nagu võib arvata polnud meie seal ainukesed turistid ehk kohati oli tunne nagu seal ühtegi kohalikku ei viibikski.

Enamus tuuril osalejatest olid Mehhiko turistid. Peale meie rääkis inglise keeles vaid üks Kanada-USA paar, kes samamoodi töötavad-reisivad ja on tegevad IT sektoris ehk leidsime nendega kiiresti ühise keele ning jäime ka hiljem suhtlema.. Mehhiklastest tuurikaaslased olid päeva lõpuks enda kehast ikka liitritest tekiilajooke läbi lasknud ehk terve tagasitee laulsid nad valjuhäälselt kõiki traditsioonilisi ladina laule. Oli päris meeleolukas, aga eestlase jaoks ikka väga vali.

TekiilavaadidTres Mujeres tehases
Tekiila degusteerimisletid Tequila linnas

Mõned huvitavad faktid tekiila kohta

 1. Tekiila nimi on seotud tema päritoluga (Tequila linn = tequila). Seda toodetakse ainult Mehhikos, täpsemalt viies osariigis ning Jalisco on neist kõigist suurim tootja.
 2. Tekiilat valmistatakse sinisest agaavi taimest. Tekiila klassifitseerimiseks peab piiritus olema vähemalt 51% sinisest agaavist. Tavaliselt kehtib reegel: mida suurem agaavisisaldus, seda kallim jook.
 3. Sinise agaavitaime kasvatamine võtab aega 8-12 aastat ja tekiila valmistamisel kasutatakse ainult taime südant. Taime saab kasutada vaid ühe korra (mitte nagu veini puhul hooajaliselt).
 4. Tekiilal on viis kategooriat: blanco, reposado, añejo ja extra añejo. Extra Añejo on laagerdunud kolm aastat või kauem, Añejo on laagerdunud üks kuni kolm aastat, Reposado on laagerdunud kaks kuud kuni üks aasta ja Blanco ei ole üldse vananenud või kui see on vananenud, siis see ei ole laagerdunud üle kahe kuu .
Sinise agaavi põld Jaliscos

Väljasõit Tlaquepaque linnaosasse

Tlaquepaque oli kunagi täiesti eraldiseisev linn, kuid Guadalajara kasvades on sellest saanud üks linnaosadest, mis asub 10 km kaugusel kesklinnast. Tlaquepaque on eriti tuntud oma galeriide, keraamika, armsate restoranide ja mariachi poolest. Kõige lihtsam on võtta taksoga suund Tlaquepaque visitor centre juurde ning jalutada sealt mööda Calle Independencia tänavat. Võimalusel planeeriksin Tlaquepaques ühe lõuna- või õhtusöögi, sest seal olevad restoranid on väga omanäolised ja ilusad. Samuti on Tlaquepaque tuntud kvaliteetse mariachi muusika poolest, mille jaoks võiks suunduda El Parianisse, kus on iga päev esinemised. Tegemist on justkui väikse armsa omas tempos kulgeva kunstipärase linnaga, mis jättis mulle väga positiivse mälestuse. Soovitaksin arvestada külastuseks vähemalt 2-3 tundi.

Guadalajara toidukultuuriga tutvumine

Mehhiko toidukultuur on kirev – pärast kahte kuud Mehhiks oli ikka menüüs endiselt iga kord palju avastamisrõõmu (loe: googeldamist). Samuti on iga piirkonna toidukultuur natuke erinev ning mulle kui toidufännile on see paradiis! Mõne kohalikuid toidud, mida kohtab ainult Guadalajaras on näiteks Tortas Ahogadas, Birria, Jericalla.

Tortas Ahogada on sisuliselt vürtsikasse kastmesse “uppunud võileib”. Selle valmistamiseks kasutatakse ainult Guadalajarale omast saia ehk birotenat, mille vahele lisatakse hautatud sealihatükid. Seejärel kastetakse kogu võileib täielikult vürtsikasse kastmesse (chile de arbol ). Seda süüakse sageli hommikuks ning võileib on tuntud kui pohmaka roog. Kahtlemata väga rammus toidukord. Nagu mainisin on kesklinnas asuv San Juani siseturg üks parimaid kohti Torta Ahogada proovimiseks.

Birria ehk kitsehautis on üks kõige sümboolsem Jalisco osariigi toite. Traditsiooniliselt valmistatakse seda kitsest, aga tänapäeval kasutatakse vahel ka lamba- või veiseliha. Roa tegemisel hautatakse liha aeglaselt vürtsidega (nagu köömbed, pune, ingver) ning serveeritakse lihamahlast ja tomatitest valmistatud hautisena, mida süüakse koos maisitortilladega. Kõige rohkem on kiidetud birria proovimiseks on restorani Birriería las 9 Esquinas, mis on koduses ja väga traditsioonilise atmosfääriga toidukoht. Meie jäime restoranikülastusega väga rahule ning soovitan antud rooga vähemalt korra Guadalajaras viibides proovida.

Jericalla ehk Guadalajara kuulus creme brulee sarnane magustoit koosneb piimast, suhkrust, kaneelist, munast ja vanillist. Sageli öelakse, et jericalla on segu flanist oma vanillikastme tekstuuri poolest ja kreembrüleest, kuna selle pealispinda põletatakse. Väga maitsev magustoit, mida leiab igast restoranist, tänavatoidukärust ja turult.

Peod, baarid ja cantinad

Guadalajara on kahtlemata hea pidutsemiskoht ning mehhiklastele kahtlemata meeldib muusika, tantsimine ja peod. Avenida Chapultepec on pikk tänav täis restorane, baare ja klubisid. Nädalavahetuseti tekib kahe autorea vahele “turusaar”, kust leiab palju kohalikku käsitööd. Meie valisime oma elukohaks Avenida Chapultepec läheduses oleva hosteli Bohostel (öö kaheses toas 25€), mida kindlasti võin julgelt edasi soovitada. Tegemist on üsna pisikese ja modernse hosteliga, kus on lihtne inimestega tutvuda ning kus kohtab teenindusel piisavalt personaalsust.

Guadalajaras on ka palju traditsioonilisi Cantina stiilis baare, mis on suurepärased kohad nädalavahetusel kokteili nautimiseks. Samuti nagu igas suurlinnas on seal ka “salabaarid”, mis levivad üldiselt vaid suusõnaliselt või sotisaalmeedia kaudu, kuid ometi on alati täis. Üks väga äge koht on näiteks PIMP bar, mille leidsime tänu uutele Ameerika-Kanada sõpradele. Samuti on Guadalajara käsitööõlletööstus viimastel aastatel näinud plahvatuslikku kasvu ning linnas leidub mitmeid põnevaid baare, kus neid proovida. Üks palju soovitatud kohti on Patan Ale House.

Miks külastada Guadalajarat?

Postitus sai seekord üpriski pikk, aga loodetavasti leidus siin natuke kasulikku infot. Mulle Guadalajara väga meeldis ning aina rohkem kogunevad siia ka kaugtöötajad. Võrreldes Mexico Cityga rahulikum, aga samas siiski väga kultuurne suurlinn, kus on palju teha ja näha. Suur osa turistidest kahjuks Guadalajarasse ja selle ümbrusesse ei jõua. Kui kogu postitus kokku võtta, siis siin on põhjused, miks soovitaksin Guadalajara enda reisiplaanidesse lisada.

 • Autentne Mehhiko suurlinn – ilus ja puhas kesklinn, huvitav arhitektuur, mitmeid parke.
 • Palju kultuuri – alates mariachi muusikast kuni erinevate kultuuriüritusteni.
 • Turvaline – Guadalajarat ja suuresti Jalisco peetakse turvaliseks piirkonnaks turistile külastamiseks
 • Tekiila sünnikoht ja Tequila linn – Mehhiko ja tekiila käib kokku ning parim koht sellega tutvumiseks on just Guadalajara ümbrus.
 • Ideaalne koht toiduarmastajatele – suurim siseturg, palju restorane, omapärased toidud ja väga mõistlikud hinnad
 • Rahvusvaheline lennujaam ja palju siselende Mehhikos
 • Lähedal Mehhiko läänerannikule ehk hea võimalus ühendada teiste kohtade külastusega

2 kommentaari “Guadalajara: mariachidest tekiilani

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s