Sansibari reisijuht: mida teha Sansibaril?

Tüüpiliselt teatakse Sansibari rannapuhkuse kohana, kus pärast safarit natuke aega veeta ja päikest ning ookeani nautida. Tegelikkuses on see täitsa arvestatav sihtkoht omaette. Kuigi saar on väike, on seal tegemist omajagu. Valdav osa on seotud veega ehk kellele ookean ja vesi ei meeldi, soovitaksin mõnda teist sihtkohta. Tõin välja peamised võimalused, mida Sansibari külastades kaaluda võiks.

Stone Town ja selle ümbrus

Stone Town ja vanalinn. Stone Townis oleks ideaalne viibida 1-2 päeva. Parima elamuse saamiseks vali majutus Sansibari stiilis araabia mõjutustega hotelli, mida pakutakse erinevas hinnaklassis. Stone Towni ja Sansibari ajaloost hea ülevaate saab giidiga jalgsituuril, mille võiks enda tegevuste listi võimalusel lisada. Rohkema informatsiooni jaoks loe postitust “Mida näha ja teha Stone Townis“.

Stone Towni vanalinn

Prison Island & Nakupenda Sandbank. Tore poolepäevane väljasõit Stone Towni sadamast, mida saab võtta koos või eraldi.

  • Prison Islandil ehk vanglasaarel saab näha orjadele mõeldud hooneid, kus neid orjakaubanduse kõrgajal hoiti. Peamine tõmbenumber on aga saare kohalikud elanikud ehk Šeišellidelt toodud hiiglaslikud Aldabra kilpkonnad, kellest mõned peaagu paarsada aastat vanad on.
  • Nakupenda Sandbank on sisuliselt liivasaar keset ookeani, kus saab lihtsalt veeta mõnusalt aega, päevitada ja ujuda. Tavaliselt minnakse sinna oma isikliku paadimehega, kes sulle uhke mereannilõunasöögi liivarannal küpsetab.
Prison Islandil elavad Aldabra kilpkonnad

Spice Tour ehk vürtsifarmi külastus. Sansibari tuntakse kui vürtsisaart, kuna vürtside kasvatamine on üks olulisi saare kaubandusartikleid. Vürtsituuri käigus külastatakse mõnda kasvatust või farmi, kus on võimalik proovida erinevaid maitseaineid ja kohalikke puuvilju. Vürtisfarmi saab külastada näiteks tuuriga, mille organiseerimisega aitab hotell. Kui olemas on enda transport, tasub vürtsifarmi ise kohale minna ning seal antakse sulle giid, kes töötab tipi põhiselt. Mõned vürtsifarmid on näiteks: Zanzibar Spices Heritage Centre, Tangawizi Spice Farm, Kizimbani Spice Farm, Kindichi Spice Farm.

Safari Blue merereis. Safari Blue on üks tuntumaid päevaseid merereise, mille alguspunktiks on Fumba Town, mis on umbes 16 km Stone Townist lõunas. Kogu reisi teeb eriliseks araabia stiilis purjelaev, millega saare ümbruses seilatakse. Päeva jooksul tehakse erinevaid snorgeldamispetuseid, külastatakse liivasaart ning üks tipphetki on kindlasti värske mereannibuffee rannal, mis oli tõesti imeline. Päevane reis maksab 70 USD + transport Fumba linna ehk tegemist on üsna kalli reisiga. Tasub märkida, et orginaalreiside tegija on ettevõtte Safari Blue, kuid nüüd teevad sarnaseid tuure ka paljud teised agentuurid, kes nimetavad seda Blue Safariks. Minu jaoks oli see üks tuuridest, millrl oli kõige rohkem klassikalise turismireisi maitse juures. Kui on valida, eelistaksin snorgeldamis – ja merereisiks Mnemba Atolli saare põhjaosas.

Sansibari põhjaosa

Mmemba atoll & snorgeldamine. Mnemba atoll on Sansibari üks ilusamaid snorgeldamis – ja sukeldumiskohti, kuhu on mugav poolepäevane reis teha Nungwis või Kendwas peatudes. Näha võib rohkelt mereelu ja isegi mõnda delfiini. Lisaks pakub paadimees tavaliselt kõhutäiteks puuvilju. Võrreldes Safari Blue’ga on see ka tunduvalt odavam. Kellele snorgeldamisest jääb väheks, on Mnemba atolli piirkond ka parimaid sukeldumiskohti saarel.

Nungwi Turtle Conservation. Nungwi Turtle Conservation on looduslik bassein vigastatud või haigetele kilpkonnadele, kelle kalamehed on enda võrgust leindud. Tavaliselt ravitakse kilpkonni seal 2-3 kuud ning lastakse seejärel ookeanisse tagasi. Võimalus koos kilpkonnadega ujuda ning samal ajal ka piletirahaga organistsiooni toetada.

Päikeseloojang Nungwis / Kendwas. Põhjakallas on parim koht päikeseloojangu nautimiseks. Selleks suundu mõnda Nungwi või Kendwa rannabaari. Rand muutub õhtu saabudes eriti aktiivseks, kuna kohalikud armastavad seal jalgpalli mängida, praktiseerida saltosid või erinevaid tantse. Kui pallimängud meeldivad, ootavad nad kindlasti ka turiste sellest osa saamast.

Lisaks on võimalus päikeseloojangut imetleda vee pealt. Nii Kendwast kui ka Nungwist läheb mitmeid kruiise, milles enamik kestab 3 tundi ning sisaldab jooke ja mõned ka toitu. Valida saab nii romantilise kruiisi kui ka peopaatide vahel.

Nunwi päikeseloojang

Sukeldumine Nungwis. Sukeldumishuvilised peaksid suuna võtma Nungwisse, mille ümbruses asuvad palju tuntud Sansibari sukeldumiskohad alates Mmeba atolli merepargist kuni Tumbatu saareni. Samuti saab teha ka PADI litsentsi. Üks tutumaid on kohti Spanish Dancer Divers, mis asub Nungwi keskuses.

Langevarjuhüpe Kendwas. Skydive Centre Kendwas on ainuke koht, kus saab teha tandem langevarjuhüpet. Tavaliselt piisab, kui võtta nendega paar päeva ette ühendust. Vaated ookeanitele ja saartele on võrratud ning maandudatkse otse rannaliivale. Tandemhüpe hind algab 350 USD, millele lisaks saab lisaks võtta 75 USD eest pildid ja video.

Kendwa Full Moon Party ja Nungwi peod. Iga kuu (tavaliselt viimasel laupäeval) toimub saare põhjaosas asuvas Kendwa Rocks hotellis pidu nimega Full Moon Party. Tegemist pole kindlasti nii metsiku täiskuupeoga nagu Tai saartel. Lühidalt iseloomustab antud üritust mitu erinevat lava Aafrika biitidega, tuleshow, tantsijad, pidu rannaliival. Peorahva hulgas on nii kohalikke kui ka turiste. Kui juhuslikult sellel ajal Nungwi või Kendwa kandis viibida, võiks peo üle vaadata. Sissepääs on 25000 tzs (ca 10 USD).

Nungwi peomaastikul on ka teisi kohti peale Kendwa Rocksi Full Moon Party. Veelgi populaarsemad on iganädalased Coccobello peod, kus kolmapäeviti kuuleb peamiselt reggaet ja pühapäeviti kohalikku pop-muusikat. Soovitan kindlasti järgi vaadata. Samuti saab seal ka maitsvat Itaalia pitsat ja soovi korral majutust. Reedeti on põhiline peokoht ranna ääres asuv Istanbul baar. Tavaliselt maksab sissepääs 1000-15000 tzs

Sansibari ida – ja lõunakallas

Lohesurf Pajes, Jambianis või Kiwengwas. Sansibar on tuntud kui väga hea lohesurfi koht. Madalad laguunid, ühes suunas puhuv tuul, palju erinevaid lohesurfi koole ja instruktoreid – kõik need muudavad selle atraktiivseks nii algajatele kui ka edasijõudnutele. Kõike populaarsem koht surfarite jaoks on Paje ning seal lähedal olev Jambiani, mis võivad kõrghooajal väga tihedalt surfareid täis olla. Natuke rahulikum ja ehk ka harjutamiseks parem koht on Kiwengwa, kus soovitaksin Jambo Kite Schooli. Ühe instruktori ja varustusega tunni hind on tavaliselt vahemikus 40-80 USD.

Paje ranna lohesurfarid

Jozani Forest ja koloobuse punased ahvid. Stone Towni ja Paje tee peal asuv Jozani mets on viimaseid veel säilinud Ida-Aafrika looduslikke vihmametsi, kus saab näha erilisi punaseid koloobuse ahve ning jalutada mööda laudteed mangroovipuude vahel. Tegemist on siiski rohkem turistidele mõeldud pargiga kui tõelise vihmametsaga ning suurt matka oodata pole mõtet. Sissepääs on 12000 tzs (5 USD) ja sisaldab kohustuslikku giidi. Lisaks ootavad nad ka pärast kindlasti lisaks jootraha, mida ei jäeta mainimata. Ise pettusin selles kohas.

Paje & Jambiani iganädalased peod. Paje ja Jambiani peomaastik on üsna aktiivne ning võib kindel olla, et igal õhtul midagi toimub. Toon välja mõned tuntumad peod, mis erinevatel päevadel juba aastaid on toimunud. Kõige kuulsam on esmaspäeviti Jambianis Coral Rocks Zanzibar hotellis toimuv elava muusika üritus Crazy Monday. Neljapäeviti toimub pidu Demani Lodges (Paje ja Jambiani vahel), kus iga nädal on erinev muusikastiil (alates ladinarütmidest kuni 90. popini). Reedeti on pidusid mitmeid, aga üks tuntumaid on rannapidu Pajes asuvas Jambos. Üks nädala kõige armastatumaid üritusi just eurooplaste poolt on Pajes laupäevane B4 Beach Club elektroonilise muusika pidu.

Lisaks neile on veel mitmeid üritusi alates reggea kuni kohalike afropidudeni. Kahtlemata soovitan elamuse saamiseks sisse astuda Paje keskel asuvasse Africana BBQ-sse, mis on avatud 24/7 ning kus pidevalt “feik” maasaisid joomas võib leida. Lisaks on seal ka head ja odavad kohalikud toidud ja joogid.

Idakalda rannad ja jalutuskäik või paadimatk korallriffile. Idakalda rannad on tuntud suure tõusu ja mõõna poolest, mis vaheldub ööpäevas kaks korda (vaata tõusu ja mõõna graafitu siit) ning mille tugevus ja aeg sõltub kuu faasist. Teatud päevadel ja kellaaegadel läheb ookean ligi 2 km kaugusele rannast. Tuntumad on rannad on Pajes ja Jambianis ning samuti Bwejuus ning Kiwengwas. Mõned väiksemad kohad on veel näiteks Matemwe, Michamvi, Pongwe ehk igaüks peaks endale vastavalt huvidele sobiva koha leidma. Kellele meeldivad jalutuskäigud rannas, siis Pajest Michamvisse poole minema hakates on võimalik kümneid kilomeetreid jalutada.

Kugi suur tõus ja mõõn võib olla vahel tüütu, pakub see ka toredaid võimalusi. Mõõna lähenemise ajal saab üsna mõistliku raha eest endale rentida araabia stiilis kaluripaadi koos paadimehega ja minna 2km kaugusel olevale korallriffile, et snorgeldada ja imetleda kümneid meritähti (paat maksab umbes 25-30 USD). Kes paadiga minna ei soovi, võib sinna ka jalutada. Sel juhul on õige ajastus (tõusu ja mõõna) ning kummijalanud väga olulised, sest veest on ohtralt merisiilikuid.

Meritäht korallriffi juures

Kizimkazi kaluriküla ja delfiinid. Sansibari lõunaosas asub Kizimkazi kaluriküla, mis on peamine alguspunkt delfiinituurile ja big game fishing kalastusretkele. Mõlemad algavad juba varahommikul ning sel ajal võib näha kümneid delfiine ning ka snorgeldades nende veealust elu jälgida. Antud ekskursioone pakuvad pea kõik majutuskohad ja turismiputkad Pajes, kuid võimalik on minna Kizimkazisse enda transpordiga ja sealt mõni paadimees endale leida.

Mtende Beach. Sansibari lõunaosas asuv Mtende randa võib pidada justkui natuke varjatud pärliks, kuna sellest liiga palju ei räägita ning ekskursioone üldjuhul ei teha. Rand asub natuke põhiteelt väljas, kuid google maps juhatab ilusti kohale. Alasse sissepääs maksab 2000 tzs (0,9 USD). Rannaosa asub kaljude vahel ning tõusu ajal on sinna raske ligi pääseda ehk enne minekut võiks uurida tõusu-mõõna graafikut. Tegemist pole ujumiskoha ja päevitamisrannaga, aga kahtlemata üks ilusamaid pildistamiskohti, kus ei pea mõõtu võtma paljude turistidega. Lähedal on olemas ka paar restorani.

Mtende Beach

Päikeseloojang Michavnis. Michavni on väike ja mõnusa atmosfääriga küla, mis on ainus päikeseloojangu koht Sansibari idaosas. Kae Funk Sunset Beach Bari on populaarne koht, kuhu nii kohalikud kui ka turistid enne päikeseloojangut kogunevad. Igal õhtul võib seal näha akrobaatide ja elava tulega etendust. Kui oma transport puudub, võib Pajes mõne taksojuhiga kaubale jõuda, kes kohale viib ning ootama jääb.

The Rock Restaurant. The Rock Restaurant on kahtlemata üks Sansibari Instagrami must-go kohtadest. Tegemist on restoraniga, mis on ehitatud kivi peale ning tõusu ajal peab sinna saamiseks ka mõned meetrid paadiga sõitma. Võimalusel on soovitav minna pigem kõrgema veetaseme ajal, sest siis on vaatepilt märka ilusam. Hinnad on muidugi kuulsusele vastavad ehk üsna krõbedad. Kõrghooajal tasub igaks juhuks ette teha ka broneering. Muidugi võib ka lihtsalt pildipeatuse teha. Kuna restoran asub poolel teel Pajest Michavnisse saab need kaks asja hästi kokku sobitada.

The Rock Restaurant Zanzibar

Kuza koobas. Jambiani lähedal on võimalik külastada Kuza koobast, mis on selge sinise veega auk, kus on võimalik võtta värskendav suplus. Sissepääsu eest tuleb tasuda 10 USD. Arvamusi on erinevaid – mõnele seal väga meeldib, osad pole väga vaimustuses, kuna peab välja käima arvestatava summa.

Jambiani külatuur ja kohaliku kooli külastamine. Jambiani külatuur koos giidiga annab hea ülevaate kohalike igapäevaelust. Ekskursiooni käigus saab heida pilgu nende kodutesse, tutvuda käsitööga, kuulda merevetikatööstusest ning saada aimu traditsioonidest ja kommetest. Lisaks on Jambianis ka kool, kuhu lahkelt külalisi uudistama oodatakse. Jambiani on suurepärane küla, mida külastada ja inimesed on väga teretulnud.

Sansibari külatänav

Kokanduskursus. Toidul on oluline roll meie igapäevaelus ning kokanduskursus on hea võimalus kohaliku kultuuri tundmaõppimiseks. Võimalus on minna natuke ametlikumale kokanduskursusele vürtsifarmides või autentsema kogemuse saamiseks uurida kohalikus külas, et kas keegi on valmis seda oma kodus pakkuma. Üldiselt läheb sel juhul ka tasu otse kohalikele naistele. Tavaliselt valmistatakse koos naistega nende köögi põrandal erinevaid Suahiili köögis tuntud roogasid ning pärast saad tulemusi nautida koos nendega. Kursuse hind umbes 25 USD inimese kohta.

Kokanduskursus Sansibari naistega

Sansibari lähedal

Maffia island. Kuigi Sansibar on üks Ida-Aafrika tuntumaid saari, on sellest kõigest 160 km kaugusel asuv Tansaaniale kuuluv Maffia saar sukeldujate jaoks paradiis. Tegemist on väga rahuliku ja lõõgastava atmosfääriga saarega inimestele, kes eelistavad rohkem ehedust ja vähem turismi. Tuntud on saar just oma korallriffide ja rikkaliku vee-elustiku poolest, mistõttu minnakse sinna sageli PADi sukeldumislitsentsi tegema või juba kogenud sukeldujana veemaailma ning eelkõige vaalhaisid, kelle hooaeg on oktoobrist veebruarini, vaatama.

Peamine viis saarele saamiseks on pisike lennuk Sansibarilt või Dar es Salaamist. Sõit sinna maksab edasi tagasi ligi 300 USD. Seega on kohale pääsemine üsna kulukas.

Safari Tansaanias. Sansibari külastamise saab hästi siduda safariga, mida on nii pikemaid kui ka lühemaid. Nende kohta kirjutasin Safari Tansaanias: üldinfo ja minu jõulusafari kogemus. Enamus safarid algavad Põhja-Tansaanias asuvatest linnadest Moshi või Arusha, kui ka Dar es Salaami läheduses on olemas loodusparke.

Selous Game Reserve

Päevareis Dar es Salaami. Dar es Salaam on Tansaaia kõige suurem linn, kuhu on Stone Townist ainult kahetunnise praamisõidu kaugusel. Kuigi seal suuri vaatamisväärsusi pole, on siiski põnev näha Aafrika suurlinna hullust ja segadust. Seega kui aega üle, võib sinna 1-2 päevase põike teha. Selle kohta saab lugeda postitusest Tansaania: elu Dar es Salaamis.

Dar es Salaam

Põhja-Tansaania ja Moshi. Kui Safari tundub liiga pikk ja/või kulukas, võib teha lihtsalt külastuse Põhja-Tansaaniasse Kilimanjaro külje all olevasse Moshisse. Sinna läheb päevas mitmeid otselende otse Sansibarilt. Selle kohta, kuidas veeta mõned päevad Moshis loe postitusest Põhja-Tansaania: Mida teha Moshis?.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s