Sansibari reisijuht: 7 päeva Sansibaril

Reisi planeerimine ja organiseerimine on minu jaoks mõnikord peaaegu sama põnev kui reis ise. Esmalt tundub kõik üsna segane ja arusaamatu, aga jahtides lennupileteid, uurides majutusvõimalusi, lugedes reisiblogisid, loksuvad pusletükid justkui paika. Kindlasti jääb piisavalt ruumi ka spontaansusele, aga planeerimine tekitab minus positiivset ärevust. Olen mõelnud, et kunagi oleks eriti tore, kui see oleks ka minu tööga miskit moodi seotud.

Vaikselt hakkab talvine reisihooaeg pihta ning tundub, et ka sel aastal on huvi Sansibari vastu olemas. Sansibarile satutakse tavalisel järgnevatel põhjustel: lühike puhkus pärast safarit mandril, aktiivne lohesurfi puhkus, joogalaager/wellness retriit või puhkus kaugel eksootilisel saarel. Vastavalt Sansibaril viibimise ajast ja eesmärgist soovitaksin ka valida peatumiskoha ja tegevused saarel.

Eelmisel aastal kui novembris Sansibarile 2 nädalaks suundusin, oli minu eesmärk lihtsalt põgeneda koroona Euroopast ja peita end inimeste eest ehk valisin väikese küla keset kohalikke. Ilmselt täna esimest korda minnes planeeriksin reisi teistmoodi. Järgnevalt panin kokku reisikava 7 päevaks, millest ise eeskuju võtaksin, kui satuksin esimest korda Sansibarile.

Kuidas planeerida 7-päevane puhkus Sansibaril?

Nädalapikkust Sansibari reisi võib planeerida mitmel moel, olenevalt kui aktiivset reisi soovitakse. Esimene variant neist on natuke aktiivsem ja teine rohkem puhkamisele orienteeritud. Kui soovid rohkem näha ja ringi sõita, soovitan planeerida: 1-2 ööd Stone Townis, 2-3 ööd Nungwis, 2-3 ööd Pajes. Juhul kui eelistad olla rohkem ühe koha peal, võiks arvestada järgmiselt: 1-2 öö Stone Town, 5-6 ööd Nungwis/Pajes. Täieliku päikese – ja puhkusereisi puhul võib ka kõik 7 päeva veeta mõnes väiksemaks külas või kuurordis. Ühes kohas paikne olles soovitaksin valida järgmisest reisikavast lähedal olevaid tegevusi. Kui saarel viibimine on pikem, on võimalus lisada juurde ka rohkem rannapäevi ja nautida saareelu.

Kui valida Paje (idakallas) ja Nungwi (põhjakallas) vahel, siis järgnevalt väike abimees.

Nungwi: kõige ilusamad rannad ja väiksem tõus-mõõn (paremad ujumisvõimalused), palju toidukohti ja üritusi, Mnemba atoll ja hea snorgeldamisvõimalus, päikeseloojangud ja aktiivne kohalike rannaelu õhtuti. Miinuseks väga palju turiste ja kuurordi meeleolu (ning ka palju vene turiste ehk palju vene keelt).

Paje: ilus ja lai rand, mõnus atmosfäär (lohesurfarite rand) . Pole nii turistikas kui Nungwi, kuid siiski palju tegevust: mitmed restoranid ja baarid, igaõhtused üritused ja aktiivsed tegevused. Miinuseks väga suur tõus ja mõõn (pole võimalik ujuda kogu päeva), lohesurfi hooajal on terve rand surfareid täis ehk neile võib jalgu jääda.

Map Island Zanzibar, Tanzania Framed Art Print by Tatiana Voloshyna - Vector Black - X-Small-10x12 in 2021 | Zanzibar travel, Zanzibar, Africa travel

Reisikava: aktiivsed 7 päeva Sansibaril

1. PÄEV: Saabumine & Stone Town / ööbimine: Stone Town

Vaade Stone Townile

Stone Towni jaoks võiks arvestada vähemalt ühe täispäeva ning ühe öö (reisi alguses või lõpus). Juhul kui viibida saarel üle nädala, planeeriksin isegi 2 ööd. Vanalinn on pisike ning enamus hotelle ja majutuskohtasid lühikese jalutuskäigu kaugusel. Ühe päevaga jõuab kõik olulisemad kohad üle vaadata. Esmalt tasub võtta giidiga linnatuur (2-3h), kus kuuleb palju huvitavat Sansibari ajaloo kohta ning kohalikud vaatamisväärsused ja monumendid saavad hoopis teise tähenduse.

Lõunasöögiks sea sammud Luukmaani restorani, mis on nii kohalike kui ka turistide hulgas populaarne söögikoht. Seal on esindatud sisuliselt kogu Sansibari ja Tansaania rahvusköök. Kahtlemata tasub teha kohvipeatus Zanzibar Coffee House’s, mille katuselt avanevad võrratud vaated kogu vanalinnale. Stone Townis on ilusad päikeseloojangud ning selleks ajaks võiks otsida mõne mõnusa katusebaari. Populaarne koht on baar 5 Degrees South, kus on sel ajal happy hour. Õhtusöögiks suundu Forodhani toiduturule, mis on küll peamiselt suunatud turistidele, aga külastamist väärt. Proovi kohalikke grillitud mereanade, traditsioonilist uroju suppi, suhkruroo mahla ja jälgi kohalikku melu pargis.

Juhul kui Stone Townis veeta mitu päeva, soovitan külastada lähedal asuvaid saari – Prison Island ja Nakupenda Sandbank (rohkem infot Stone Towni kohta leiad postitusest “Mida näha ja teha Stone Townis?“).

2. PÄEV: Nungwi & vürtsifarm / ööbimine: Nungwi

Nungwi rand

Võta suund saare põhjaosa Nungwi poole. Autojuhi leidmisel saab abiks olla kindlasti hotell või leia endale transfeer tänavalt. Autojuhid on valmis sind ka terve päev vajadusel ringi sõidutama. Enne kui rannapuhkusele suundud, külasta Stone Towni lähedal asuvat vürtsifarmi (Spice Tour), kus sulle tutvustatakse Sansibari erinevaid puuvilju ja maitseaineid.

Pärastlõuna saad veeta juba Nungwi rannamõnusid nautides. Kuna Nungwis on võrreldes idakaldaga väiksem tõus ja mõõn, saab seal ujuda peaaegu terve päeva. Päikeseloojanguks suundu randa, et saada osa kohalike rannamelust, mis õhtu saabudes eriti aktiivseks muutub. Kui oled jalgpallihuviline, ootavad kohalikud noormehed sind kindlasti nende mängust osa saama. Õhtusöögiks leia mõnus rannarestoran (nagu näiteks Blue Ocean Restaurant) ja naudi mereande, mis on Nungwis eriti head. Kohalike toitude kohta rohkem teada saamiseks vaata postitust “Söögid, mida võiks Sansibaril reisides proovida“.

3. PÄEV: Mnemba atoll ja snorgeldamine / ööbimine: Nungwi

Snorgeldamine ja ujumine Mnema Atolli juures

Organiseeri poole päevane paadireis Mnemba Atolli mereparki, kus on Sansibari parimad snorgeldamiskohad ning kõige sinisem vesi. Kahtlemata üks parimaid väljasõite, kus võid suure tõenäosusega kohtuda ka delfiinidega. Päeva teine pool veeda Nungwi rannaelu nautides või külasta Nungwi Turtle Aquariumi, mis on looduslik bassein haigetele kilpkonnadele, kelle kalamehed on võrgust päästnud ning sinna “ravile” toonud. Väga tore võimalus koos kilpkonnadega ujuda ja natuke enda poolt nende tegemisi toetada. Kui peatud Nungwis kauem ja mere peal viibimine meeldib, mine ühel õhtul päikeseloojangu kruiisile. Samuti on Nungwis võimalik teha ka langevarjuhüpet (hind on küll üpriski krõbe – 350 USD), aga vaated imelised (ise kahjuks ei teinud, aga olen näinud mitmeid videosid ja pilte).

4. PÄEV: Jozani mets ja Paje / ööbimine: Paje

Koloobuse ahv Jozani metsas

Võta suund Sansibari kaguosas asuvasse Pajesse. Tee peal võid teha peatusi ka teistes idakaldal asuvates külades nagu Kiwengwa, Pongwe, Uroa. Enne Pajesse jõudmist külasta Jozani metsa, mis on viimaseid veel säilinud Ida-Aafrika looduslikke vihmametsi, kus saab näha erilisi punaseid koloobuse ahve ning jalutada mööda laudteed mangroovipuude vahel. Tegemist on siiski rohkem turistidele mõeldud pargiga kui tõelise vihmametsaga ning suurt matka oodata pole mõtet.

Paje rand

Pärastlõunal puhka Pajes ja naudi rannaelu või istu Mr. Kahawa kohvikus, kus saab Paje parimat kohvi. Ööbimiskoht leia endale Pajes või selle kõrval asuvates külades Jambianis või Bwejuus.

5. PÄEV: Michavni & Rock restoran / ööbimine: Paje

The Rock Restoran Zanzibar

Päeva esimeses pooles puhka või jaluta mõõna ajal korallriffi juure. Pärastlõunal rendi roller või võta takso, et jõuda enne päikeseloojangut Michavnisse Kae Funk Sunset Beach Bari, kus võib igal õhtul näha tule vaatemängu, kohalike akrobaatikat ja imeilusat päikeseloojangut. Tee peale jääb ka The Rock Restoran Zanzibar, mille juures soovitan kindlasti pildipeatuse teha. Juhul kui on huvi seal süüa, tasub natuke rohkem aega varuda ja igaks juhuks ka laud reserveerida.

6. PÄEV: Kizimkazi delfiinituur & kokanduskursus / ööbimine: Paje

Mtende rand

Varahommikul suundu Sansibari lõuna osas asuvasse Kizimkaze kalurikülla delfiinituurile. Varahommikul võib näha kümneid delfiine ning ka snorgeldades nende veealust elu jälgida. Kui oled oma transpordiga, tee Pajesse tagasi minnes pildipeatus imekaunis Mtende rannas. Antud koht on pigem vähem tuntud ja natuke salajane. Jälgida tasuks ka tõusu-mõõna graafikut, kuna tõusu ajal on randa pääseda pole võimalik.

Kui oled kokandushuviline, mine Suahiili köögi kokanduskursusele, mida teevad kohalikud naised enda kodus. Koos valmistatakse mõned traditsioonilised Sansibari road, mida pärast kõik koos süüakse. Hea võimalus tutvuda kohalike naistega ning näha nende kodu.

Suahiili kokanduskursus

Õhtul leia endale mõni lõkkeplats rannas. Üldjuhul on neid seal mitmeid ning kohalikud on väga avatud ja ootavad sind lahkelt ühinema. Kui viibid Paje kandis esmaspäeval, suundu õhtul Jambianis asuvasse Coral Rocks Zanzibar hotelli, kus iga nädal toimub elava muusikaga üritus Crazy Monday, mis on üks populaarsemaid ja legendaarsemaid üritusi. Samuti tasub antud hotelli ka päeval külastada, kuna seal avanevad imelised vaated India ookeanile ning restoran on samuti üsna hinnatud.

7. PÄEV: Jambiani külatuur & lahkumine

Sansibari kohalik küla

Kui hommikul piisavalt aega on, soovitan kindlasti minna Jambiani külatuurile, kus kohalik giid räägib kohalikust elust ja traditsioonidest. Samuti on võimalus külastada ka kooli. Seda saab ilmselt kombineerida ka kokanduskursusega või ajapuudusel valida neist ühe variandi. Seejärel suundu taksoga Stone Towni otse lennujaama või sadamasse.

Sellised üsna aktiivsed 7 päeva, kuhu mahub tegelikult ka piisavalt puhkust. Peamine minupoolne soovitus on kogu reisi juures nautida seda saaremelu, olla avatud uutele kogemustele ja inimestele, suhelda võimalikult palju kohalikega ning proovida kohalikku toitukutluuri.

Kohalikud naised Sansibari rannas

3 kommentaari “Sansibari reisijuht: 7 päeva Sansibaril

  1. Hei! Väga raske nii öelda, kuna see oleneb palju teie eelarvest ning mida peate majutuse puhul oluliseks. Ma ise ööbisin suure osa ajast kohalike sõprade juures ja rentisin tuba ühes majas. Üldiselt on enamus kvaliteedi/hinna mõttes sarnased ehk soovitan bookingus selle jälgi filtreerida. Nii Pajes kui ka Nungwis on Aluna hotell, mille manager oli minu kohalik tuttav ja mõlemad kohad väga ilusad ja heade hinnangutega.

   Meeldib

   1. Aitäh kiire vastuse eest ja eks see broneerimine saab olema viimase hetke otsus nii või naa. Tegemist on esimese retkega Aafrikasse ning kuna minek aastavahetuseks, siis on otsused küllaltki lahtised 🙂

    Parimat,

    Madis (trip.ee foorumis “luiterebane”)

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s