Sansibar: Mida näha ja teha Stone Townis?

Zanzibar City on Sansibari pealinn, mis asub saare läänekaldal. Tänu lennujaamale ja sadamale on see kõigile saarele saabujatele alg – ja lõpp-punktiks. Kuigi sageli võetakse suund otse ida- või põhjakaldale rannapiirkondadesse, soovitaksin reisi algusesse või lõppu 2-3 päeva Zanzibar City’le ja selle ümbrusele planeerida.

Lühike ülevaade Stone Towni ajaloost

Stone Towniks kutsutakse Zanzibar City vanalinna ja kõige tuntumat osa. Alates 2000 aastast UNESCO maailmapärandinimistusse kuuluval Stone Townil on huvitav ja kirev ajalugu, mis on saanud mõjutusi Aafrika, Araabia, India ja Euroopa kultuuridest, mida on näha ka linna arhitektuuris. Stone Towni alguseks peetakse 11. sajandit, kui see oli üsna väike kaluriküla. 16. sajandil saabunud portugallased olid kohalike seas ebapopulaarsed, mistõttu kutsuti neist lahtisaamiseks appi Omaani sultanaat. 19. sajandi alguses otsustas Omaani sultan püsivamalt Sansibarile kolida, mis pani aluse linna kiirele arenguperioodile. Stone Towni kiiret majanduskasvu toetas vürtsi- ja orjakaubandus, mis meelitas sina palju Omaani, Araabia ja India kauplejaid. Kuigi alates 1890. aastast sai Sansibarist Suurbritannia protektoriaat, oli sultanil siiski saare üle võim. Aastal 1963 vabanes Sansibar Suurbritannia protektoriaadi seisundist ning 1964 liideti see mandri osaga ning nimetati Tansaaniaks.

Stone Towni katuseterrasid ja vanalinn

Head suhted Omaani ja Araabia riikidega on säilinud siiani, mistõttu on Sansibari kodanikel üsna lihtne sinna tööle või reisima minna. Samuti on erinevalt mandri Tansaaniast 99% saare kohalikest moslemid, mis on samuti Omaani pärand.

Mida teha Stone Townis?

Stone Town on vanalinn on väike ning sisuliselt on kõik 10-15 minuti jalutuskäigu kaugusel. Võimalusel veedaksin seal ka ühe öö, et saada osa õhtusest atmosfäärist. Toon välja mõned kohad ja tegevused, mida võiks kivilinna külastades kogeda.

Eksle vanalinnas ja avasta käänulisi tänavaid

Stone Towni vanalinn on juba omaette vaatamisväärsus ning selle käänulised ja kitsad tänavad meenutavad pigem mõnda Euroopa vanalinna. Tegemist on heas mõttes labürindiga, kus ka google maps segadusse satub ja sageli ära eksib. Jalutades saab kogeda ja näha põnevat arhitektuuri, Aafrika õlimaalidega kunstigaleriisid, erinevaid tänavatoidumüüjaid, palju suveniiripoode ning muidugi kohalikke, kes rõõmsalt ‘Jambo‘ hüüavad ning on igati valmis sind soovitud kohta juhatama. Tähelepanu võiks pöörata põnevatele arhitektuurilistele detailidele, rõdudele, ustele.

Võimalusel soovitan võtta Stone Towni jalgsituuri, kus 2-3 tunni jooksul giid tutvustab linna ajalugu, näitab olulisemaid kohti ning tutvustab põnevamaid fakte. Ise käisin giidiga ekskursioonil pärast 3 kuud saarel viibimist ning jäin väga rahule ning sain hulga uut infot. Meie tuur kuuele inimesele kokku maksis 40 000 tzs ehk 15 eurot.

Imetle ja uuri Sansibari uksi

Stone Towni vanalinn on tuntud oma uhkete ja rohkete detailidega puidust uste poolest, mille imetlemiseks ja uurimiseks võiks natuke aega võtta. Eristatakse peamiselt kolme stiili uksi: Sansibari, Araabia ja India. Igal neist on teatud detailid, mille järgi neid identifitseerida saab. Vanasti oli võimalik ukse järgi hinnata majaomaniku päritolu, ametit ja majanduslikku seisundit. Praegu on see üks odavamaid ja põnevamaid tegevusi Stone Townis ning muidugi ka populaarne pildistamise koht.

Külasta Old Forti hoonet

Old Fort on ajalooliselt üks olulisemaid hooneid, mis asub ranna ja pargi vahetus läheduses. See on ehitatud 18. sajandil Omaanist pärit araablaste poolt, et kaitsta linna portugallaste eest. 19. sajandil oli see aga vangla, kus viidi läbi hukkamisi. Hetkel on Old Fort Stone Towni vanim hoone, kust leiab erinevaid restorane ja suveniiripoode. Samuti korrladatakse seal vahel kontserte või muusikafestivale (nt veebruaris toimuv populaarne mitmepäevane muusikaüritus Sauti za Busara).

Old Fort hoone seestpoolt
Old Fort väljast

Tee pildipeatus Freddy Mercury maja ees

Paljudele tuleb ilmselt üllatusena, et Queeni esilaulja Freddy Mercury sündis ja veetis oma lapsepõlve ning osaliselt ka koolipõlve Sansibaril. Tema vanemad olid pärslased, kes elasid seal kuni Sansibari revolutsiooni ja iseseisvumiseni 1964. aastal ning kolisid seejärel Inglismaale. Hetkel on tema elukohta Stone Towni keskuses loodud muuseum ja seda nimetatakse ‘Freddy Mercury House’. Muuseumi peale ma aega ja raha pigem ei kulutaks, kuna seal peale fotode suurt midagi pole. Pildipeatuse Freddy Mercury ukse ees võiks aga teha ning oma keskse asukoha tõttu jääb see ilmselt nagunii jalutuskäigul tee peale.

Üldiselt on Sansibari inimesed uhked, et maailma muusikatööstuses nii tuntud inimesel on ühendus Sansibariga. Teiselt poolt on ka konservatiivsemaid gruppe, kellele on vastumeelt Freddy Mercury elustiil ja homoseksuaalsus. Teatavasti on suurem osa Sansibari inimestest moslemid ning homoseksuaalsus on alates 2004. aastast ebaseaduslik.

Freddy Mercury maja

Jaluta Forodhani aias ja proovi õhtuse toiduturu sööki

Forodhani aed asub kohe Old Forti kõrval ning seda tasuks külastada nii päeval kui ka õhtupimeduses. Päeval on see rahulik park, kus inimesed jalutavad, joovad kohvi või naudivad vaadet sadamale ja merele. Õhtul aga algab pargis tõeline elu, kus kohalikud tantsivad, teevad saltosid, fotoshoote. Forodhani aed on paik, kus mitmed Sansibari inimesed tähistavad olulisi sündmusi või korraldavad väiksemaid koosviibimisi .

Promenaad sadamast Forodhani aeda
Lapsed Forodhani pargis

Turistide jaoks on peamine vaatamisväärsus Forodhani toiduturg, mis alates kella 7-st ennast keset väljakut üles seab. Toiduvalik on kõikides lettides üsna sama – erinevad grillitud mereannid, Zanzibari pizza, Zanzibari supp, kebab ja suhkruroo mahl. Hinna ja kvaliteedi mõttes (eriti just mereandide vaates) pole see kõige parem ja odavam ja (aga mitte ka kallis) ning meeleolu nautimiseks soovitan ühel õhtul seal einestada. Pargipingil istudes on tavaline, et leiate endale mõne kohaliku sõbra, kui ise jutualdis ja avatud olla.

Lõunata Lukmaani restoranis

Lukmaani restorani teavad ja soovitavad kõik kohalikud ja turistid ning see on koht, kus saab nautida tõelist kohalikku sööki. Tegemist pole ei uhke restorani ega ka mitte tänavatoidukohaga, vaid pigem natuke “söökla stiilis” restoraniga. Menüüs on esindatud sisuliselt kogu Sansibari köök ning lõuna- või õhtusöögi saab endale meeldivatest asjadest kokku panna. Stone Towni külastades on Lukmaanis söömine kohustuslik. Lisaks laiale toiduvalikule on seal ka kõige mitmekülgsem smuutide ja värskete mahlade valik.

Naudi kohvi või einet katuseterrasil

Stone Town on tuntud enda katuseterrasside poolest, kust on võimalik imetleda vanalinna panoraamvaadet või päikeseloojangut. Paljudel hotellidel on oma katuseterrass, kuhu on ka välisel külalised lahkelt oodatud. Kohvisõbrad võiksid külastada Zanzibar Coffee House. Teadupärast on hea kohvi saamine Sansibaril on pigem erand kui reegel. Soovitan põigata ka katuserestoranidesse Emerson on Hurumzi ja Emerson Spice Tea House. Hinnaklassi poolest on mõlemad natuke kallimad ehk kui süüa seal ei soovi, tasub kasvõi niisama vaatama (pildistama) minna. Restoran ja selle all olev hotell on juba ise sisearhitektuuri poolest eriline ja ilus ning kui toad pole hõivatud, saab neid tasuta uudistama minna.

Uudista Darajani turul

Kuigi ma pole suur šoppaja, üritan reisides alati võimalusel külastada kohalikke turgusid, kuna seal näeb sageli tõelist elu. Darajani turg asub Stone Towni keskel ning Aafrikale kohaselt on seal parajas koguses segadust ja erinevaid värve. Müügilettidest leiab kirjusid kangaid ja riideid, elektroonikat, kosmeetikat, vürtse, puuvilju, liha, kala ehk sisuliselt kõike. Kes soovib tõsiselt kohalikku turukogemust, võib minna uudistama keskusest natuke eemale jäävale Mwanakwerekwe turule. Turistina saab seal muidugi üsna intensiivset tähelepanu, kuid hinnad on kahtlemata odavamad. Toiduturule nõrgemanärvilistel minna ei soovita.

Vaata päikseloojangut

Stone Towni päikseloojang on linna üks must-do, mida on võimalik nautida tasuta Livingstone baari lähistel oleva ranna juures või mõnest linna lääneküljel olevast lounge‘st või kõrgemalt katuseterrassilt. Kohalikud justkui aktiveeruvad sellel ajal ning ranna juures või Forodhani aedade läänepoolses otsas võib näha kohalikke poisse akrobaatikat harrastamas või vettehüppeid tegemas.

Populaarne päikeseloojangu baar on 6 Degrees South katuseterrass, kus kell 17.00-19.00 on ka jookidele Happy Hour (kuigi see soodustus on eurodes sisuliselt olematu). Samuti võib vaadata ka seal lähistel olevasse Serene hotelli või Africa House.

6 degrees South katuseterrass on populaarne päikeseloojangu baar

Tutvu Stone Towni ööeluga

Võrreldes rannikupiirkondadega on Stone Townis erinevaid peokohti pigem vähe, kuid siiski variante on. Populaarsemateks kohtadeks on näiteks eelnevalt mainitud 6 Degrees South, kus nädalavahetusel ka DJ mängib, LivingStone Bar või hilisemaks väljaminekuks samas piirkonnas olev Tatu. Mõnusa atmosfääriga natuke kallim ja viisakam koht kokteilide nautimiseks on Forodhani aia juures asuv Cape Town Fish Market, mille populaarne “vanem vend” asub Dar es Salaamis.

Tatu baar Stone Towni lääneosas. Sõna “tatu” tähendab number kolme.
Cape Town Fish Market

Päevased tuurid Stone Towni lähedal

Stone Towni jõuab ära vaadata 1-2 päevaga. Enne kui rannapiirkonda lahkuda soovitan vaadata natuke ka Stone Towni lähistele, kuna see on hea alguspunkt mõnele poole või terve päevasele väljasõidule.

Prison Island ja Nakupenda Sandbank

Paadireis Prison Islandile on üks kõige populaarsemaid reise Stone Townist, milleks kulub umbes pool päeva. Mina soovitaksin selle liita külastusega Nakupenda Sandbankile.

Sellised paadi leiab Stone Towni sadama lähistelt

Prison Island ( õige nimega Changuu Island) on vanglasaare nimetuse saanud seetõttu, et kunagi asus seal Sansibari vangla. Orjakaubanduse perioodil kasutati saart nii öelda karantiinisaarena, kus hoiti nõrkasid ja haigeid Aafrikast toodud orjasid. Praegu on võimalik orjadele mõeldud hoonetesse sisse piiluda. Saare peamine tõmbenumber on aga saare kohalikud elanikud ehk Šeišellidelt toodud hiiglaslikud Aldabra kilpkonnad. Kõige vanem kilpkonn on üle 190 aasta vana. Kui ma muidu suur loomaparkide fänn ei ole, siis tekitasid isegi minus need suured kilpkonnad natuke elevust (võib-olla ka seetõttu, et lapsena oli mul kodus üks kilplane). Üldiselt eriti palju aega saarele planeerima ei peaks – ca 45-60 minutit on piisav, olenevalt sellest, kui kaua on soovi ja huvi kilpkoni silitada, sööta ja pildistada.

Nakupenda Sandbank on sisuliselt liivasaar keset ookeani. Tavaliselt minnakse sinna oma paadimehega, kes varjualuse üles seab, puuvilju lõikab ja mereanni lõunasöögi küpsetab. Samuti on võimalik saare ümbruses snorgeldada (mis pole otseselt midagi erilist). Minu jaoks mõnus rannapäev ning kuigi mu ootused olid esmalt üsna madalad, julgen soovitada. Siiski ei tasu arvata, et saart on võimalik üksinda nautida – tegemist on siiski turistidele mõeldud atraktsiooniga.

Nakupenda liivasaar. Saare külastamisel peab jälgima ka tõusu ja mõõna.

Saartele võib minna ühe reisiga või eraldi. Meie seltskonnale maksis päevane reis mõlemale saarele koos giidi, lõunasöögi, karastusjookide, snorgeldamisega 70 000 tzs ehk 30 USD inimese kohta (kui on soovi, jagan kontakti). Odavam võimalus on minna sadama juurde ning lihtsalt endale paadimees leida. Pakkumisi vältida on seal lähistel võimatu eirata.

Spice Tour ehk vürtsifarmi külastus

Sansibari tuntakse kui vürtsisaart, kuna vürtside kasvatamine on üks olulisi saare kaubandusartikleid. Vürtsituuri käigus külastatakse mõnda kasvatust või farmi, kus on võimalik erinevaid vürtse proovida. Samuti saab juurde võtta ka kokanduskursuse. Tuur sisaldab üldjuhul lõunat, vett ja transporti. Ise ma seal ei käinud, aga arvamusi on erinevaid. Keda toidumaailm ja vürtsid huvitavad, jäävad ilmselt rahule.

Loodan, et antud ülevaade tekitas linna vastu natuke huvi. Võrreldes teiste Aafrika linnadega kindlasti eriline ja tasub natuke avastamist. Inimesed on seal sõbralikud ja abivalmid ning kuigi sadamapiirkond võib oma intensiivsusega esmalt ära ehmatada, on see siiski üsna rahulik võrreldes Dar es Salaami suurlinna aktiivsusega.

2 kommentaari “Sansibar: Mida näha ja teha Stone Townis?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s