Sansibari reisijuht: mida teada enne reisi?

Käesolevaks hetkeks olen Sansibari saarel (ja Tansaanias) viibinud natuke üle 1,5 kuu ning saanud selle aja jooksul hulgaliselt küsimusi. Panin nende põhjal kokku reisijuhi – loodetavasti leiate siit kasulikku infot praeguste või tulevaste reiside planeerimisel.

Minu peamine soovitus Tansaania külastamisel on avatud meel ning mitte unustada, et tegemist on Aafrikaga, kus on meist ja harjumuspärasest väga erinev kultuur, tavad, kombed ning meie oleme need “võõrad”, kes seda aktsepteerima ja austama peavad.

Üldinfo

Asukoht & saarestik

Sansibar (inglise keeles Zanzibar) on Ida-Aafrika riigi Tansaania pool-autonoomne saarestik, mis koosneb ligi 50 väikesest saarest ja asub Tansaaniast umbes 40 kilomeetri kaugusel ümbritsetuna India ookeanist. Tavaliselt mõeldakse Sansibari all selle suurimat saart (kohalikele tuntud kui Unguja), mis on pindalalt natuke suurem kui Hiiumaa (ca 85 km pikk ja 39 km lai). Inimesi elab saarestikus ligi 1,3 miljonit ehk umbes sama palju nagu Eestis. Ametlik keel on nii mandril kui ka Sansibaril suahiili keel, kuid räägitakse ka palju inglise ja araabia keelt. Tansaania asub +3 GMT ajavööndis ehk Eesti talvisest ajast vaid üks tund eespool.

Mõned peamised väljendid suahiili keeles: jambo (tere), hakuna matata (pole probleemi), karibu (tere tulemast), asante (aitäh), pole pole (aeglaselt)

Sansibari pealinn on läänekaldal asuv Stone Town (eesti keeles “Kivilinn”; nimetatakse ka Zanzibar City), mis on saare ainukene linn. Stone Towni peetakse ainukeseks Ida-Aafrika ikka veel toimivaks iidseks linnaks ning selle eriline arhitektuur peegeldab hästi erinevaid kultuurilisi-ajaloolisi mõjutusi. Stone Town on ka alates 2000 aastast UNESCO maailmapärandinimistusse kuuluv linn.

Sansibari pealinn Stone Town

Riigikord, ajalugu & kultuur

Sansibar on Tansaania pool-autonoomne osa, millel on oma valitsus ja mida vahel kutsutakse ka Tansaania Hong-Kongiks. Seetõttu erineb saarestik emariigist üsna palju nii poliitika, religiooni, kultuuri kui ka toidu poolest.

Ajalooliselt oli Sansibar meelepärane piirkond nii India kui ka Araabia kaupmeestele, tänu kellele sai see tuntuks kui vürtsi- ja orjakaubanduse piirkonnana. Ka praegu kasutatakse tihti loosungina “Vürtsisaar”, kuna peamiseks tööstusharuks lisaks turismile on nelgi, muskaatpähkli, kaneeli ja musta pipra tootmine. Ligi 200 aastat oli Sansibar Omaani võimu all, mis avaldas mõju religiooni koha peal – hetkel on ligi 99% Sansibari elanikest moslemid (erinevalt Tansaaniast, mis on segu kristlastest, moslemitest ja põlisrahvastest). Aastal 1963 vabanes Sansibar Suurbritannia protektoriaadi seisundist ning 1964 liideti see Tanganyika nimega mandri osaga ja nimetati ümber Tansaania Ühendvabariigiks (Taganyika + Zanzibar = Tanzania).

Sansibari reisi planeerimine

Sansibar reisisihtkohana – kellele sobib?

Sansibar on väike saar, kus on tegevuste valik on piiratud ehk kindlasti paljudele reisisihtkohaks ei sobi. Ka ma ise sattusin siia peamiselt “tänu koroonale”, aga 1,5 kuuga olen enda jaoks avastanud mingi Aafrika võlu, mis tuleneb just kohalikega suhtlemisest ja üldise vibe tunnetamisest. Seda ei saa kindlasti ühes kuurortis olles. Minu arvamusel võiks Sansibari reisisihtkohana kaaluda juhul kui:

 1. Oled rannapuhkuse austaja. Sinu idee heast reisist on päike ja ookean ning muud polegi vaja. Valikuid on palju – kas lihtsamas kohas bungalows või peenes kuurortis.
 2. Tegeled lohesurfiga või sooviksid seda õppida. Sansibari peetakse üheks parimaks kohaks, kus alustada lohesurfiga – madalad laguunid, ühe suunas puhuv tuul, palju erinevaid lohesurfi koole ja instruktoreid
 3. Soovid lõpetada Tansaania safari või mägironimise mõnusa puhkusega. Väga tavaline on lisada aktiivsele reisile lõpus ka puhkuse komponent.
 4. Sulle meeldib reisidel suhelda kohalikega ning soovid näha nende elu lähedalt. Sansibari kohalikud on väga avatud suhtlemisele. Kuigi esialgu võivad nad liigse tervitamisega tunduda natuke tüütud, on palju toredaid ja asjalikke inimesi, kes on sulle hea meelega valmis tutvustama kohalikku kultuuri, ilusaid kohti ja õpetama keelt. Minu meelest parim viis riigiga tutvumiseks.
Paje rand on lohesurfarite üks lemmikpaiku
Araabia stiilis purjekas, millega saab merereise teha

Naljakas on kuulata nende inimeste tagasisidet Sansibarile (ja ka paljudele teistele piirkondadele), kes pilluvad sõnu “mõttetu”, “igav” jne. Soovitan enne reisi ikka natuke eeltööd teha ja mõelda, mis on reisi eesmärk ja mida sealt otsida. Sansibar on eelkõige väike Aafrika puhkusesaar ning kindlasti ei leia siit suuri loodusparke, mägesid, ostukeskuseid, teemaparke, ülimat puhtust jne. Infot on internet täis ja usun, et tavaolukorras (mitte koroona) leiab igaüks endale sobiva hinnaklassi ja tegevustega reisisihtkohta.

Ilm – parim aeg Sansibarile reisimiseks?

Kohalikud väga aastaaegu ei tea ning ilma arvestatakse pigem vihmaperioodide järgi. Järgnevalt lühiülevaade erinevate aastaaegade kohta järjestades need reisimiseks sobilikkuse järgi.

 1. Suvi (põhiline turismihooaeg): detsember – märtsi algus. Kraade on sel ajal umbes 30-35, vihma sajab harva ning turiste kindlasti kõige rohkem. Sobilik rannapuhkajatele ja lohesurfaritele.
 2. Nõrgem vihmaperiood: september – november. Sellel ajal on vihmasajud pigem lühikesed ning vahelduvad päikselise ilmaga. Temperatuur ca 25-30 kraadi. Turiste natuke vähem, aga saab hästi rannamõnusid nautida. Tulin ka ise siia novembri keskpaigas ning vihma sadas nii 2-3x nädalas hommikuti paar tundi. Sobilik rannapuhkajatele, kes on valmis vahelduva vihmaga arvestama.
 3. Talv: juuni – august. Temperatuur on umbes 25 kraadi ning puhub üsna tugev ja külm tuul. Sobilik hästi lohesurfaritele, sest tuuletingimused on tavaliselt head.
 4. Peamine vihmaperiood: märtsi keskpaik – juuni keskpaik. Sellel perioodil on paljud hotellid suletud ning rannapuhkuseks ja lohesurfiks on see pigem ebasobiv aeg.
Tuntud pildistamiskoht Paje rannast Bwejuu poole liikudes

Sõit Sansibarile – lennupiletid, viisa, vaktsiinid

Lennupiletid. Sansibarile saamiseks on peamiselt kaks varianti: lennata Sansibari lennujaama või lennata Tansaania suurimasse linna Dar es Salaami ning tulla sealt edasi kiirlaevaga (2 tundi) või siselennuga. Lennupileteid otsides soovitan vaadata ja võrrelda variante otse Sansibarile ja Dar es Salaami. Vahel võib olla kasulik osta Dar es Salaami ja Sansibari vaheline pilet eraldi. Samas tuleb selle puhul arvestada, et juhul kui piletid on eraldi ostetud, ei hüvitata ühe lennu hilinemisel teise maksumust. Mereteed mööda sõit Dar es Salaamist Sansibarile maksab 35 USD/ ots ning valida saab kahe firma vahel (Azam Marine või Zanzibar Fast Ferries), kes mõlemad kasutavad korralikke konditsioneeriga ja Wifiga laevasid.

Eestist on üks kõige mugavam ja ka üsna rahakotisõbralik (olenevalt ajast muidugi) Qatar Airways läbi Helsingi ja Doha. Seda eriti hetke koroonaajastul. Tavalistel aegadel on head ühendused ka KLM-l või Ethiopean Airlinesil (algusega Stockholmist). Viimase aja reisimaastikku arvestades soovitan momondo vahendusel pileteid otsida, aga osta otse lennufirmalt. Samuti tasub hoolega jälgida tühistamise tingimusi ja kas lennufirmal on eraldi nõuded koroonaga seoses (isegi kui sihtriigil need puuduvad). Ise kasutasin Qatar Airwaysi, mille kvaliteet oli hea nagu alati ning maksin edasi-tagasi piletite eest ligi 600 eurot.

Viisa. Sansibarile (ja Tansaaniasse) reisimiseks vajavad Eesti kodanikud viisat, mis maksab 50 USD ja kehtib 3 kuud (90 päeva). Seda saab teha Eestis olles elektroonilise avalduse süsteemi kaudu või riiki sisenedes lennujaamas. Lennukilt maha tulles peab valima õige järjekorra – elektroonilise viisa omanikud või kohapeal tegijad. Samuti tuleb mõlemal juhul täita immigratsiooni dokument. Minu soovitus reisides on alati enda esimese hotelli aadress üles kirjutada või kui seda pole, siis midagi sinna ikkagi panna. Juhul kui viisat teha kohapeal, tuleks jälgida, et dollarid oleksid võimalikult uued (trükitud pärast aastat 2013) ning ilma kahjustusteta ning voltimisjälgedeta.

Enne viisa kehtivuse lõppemist saab seda pikendada tasuta Stone Towni immigratsiooniametis 30 päevaks.

Vaktsiinid.Eestist reisides ei ole vaktsiinide tegemine ja rohtude võtmine riiki sisenemisel kohustuslik. Siiski on mõned soovitused, mille peale tasub enne mõelda.

 • Kollatõve vaktsiin on kohustuslik juhul, kui saabutakse (või läbitakse transiidil) kollatõve endeemilisest riigist (nt Keeniast või mõnest teisest Aafrika riigist) ning riigipiiri ületades on vaja ette näidata vaktsineerimispass. Sageli soovitatakse kollatõve vaktsiin siiski ära teha, kuna selle toime on eluaegne.
 • Malaaria. Sansibar ei ole ametlikult enam malaaria piirkond. Paljudel juhtudel siiski soovitatakse võtta siiski ennetavalt malaaria tablette.

Isiklikult ma vaktsiini ei teinud ja ka malaariatablette ei ole võtnud. Ilmselt kui oleksin teadnud, et nii pikaks jään, oleksin kollatõve vaktsiini lasknud teha. Siiski ei tasu võtta minust eeskuju, vaid pigem hinnata enda olukorda ja konsulteerida perearstiga või külastada reisimeditsiini kabinetti.

Sansibari piirkonnad ja rannad – milline valida?

Stone Town. Sansibari pealinna Stone Towni jaoks võiks planeerida vähemalt 2-3 päeva reisi alguses või lõpus. Keskuse osa on väike ning selle meeleolu tabamiseks võiks seal 1-2 ööd veeta ning ekselda vanalinnas ja turul, nautida päikseloojangut, katusekohvikuid, elavat muusikat ja kohalikku kööki ning teha väljasõit vürtsi kasvandusse või Prison Islandile.

Hoovused. Üks Sansibarile omane nähtus on väga tugev tõus ja mõõn, mis ühelt poolt küll piirab, kuid teiselt poolt pakub tegevusi. Tõus ja mõõn vahelduvad 24 tunni jooksul kaks korda ning nihkuvad ajaliselt iga päev umbes 20-30 minutit. Seega vahetub graafik umbes 1,5 nädalaga täiesti vastupidiseks. Kuigi tõus ja mõõn mõjutab Sansibari kogu rannikut, on see tugevaim peamise rannapiirkonnana tuntud idakaldal, kus mõõna ajal taganeb ookean ligi 1,5 km kaugusele. Enda puhkust ja reisi planeerides peaks sellega kindlasti arvestama, kuna teatud kellaaegadel on ujumisvõimalused piiratud.

Paje rand kell 13.20
Paje rand kell 14.57
Paje rand kell 16.23

Suurem osa ilusatest randadest ja kohtadest asuvad ida – ja põhjakaldal. Annan lühidalt ülevaate nende plussidest ja miinustest.

Idakallas. Sellele piirkonnas on tõus ja mõõn kõige tugevamad. Populaarsed kohad on saare kaguosas olevad Paje (ning selle juures asuvad rahulikumad kohad Jambiani ja Bwejuu). Paje on peamine lohesurfarite kogunemiskoht ehk kõrghooajal on rand lohesid täis. Lastega peredele soovitaks pigem kõrval olevaid mainitud külasid, kus on natuke rahulikum, kuid samas on Paje keskus vaid lühikese taksosõidu või jalutuskäigu kaugusel. Kõigis mainitud kohtades on olemas restoranid, hotellid, hostelid, bungalowd. Paje on minu jaoks kõige mõnusama ja natuke hipiliku vibe‘ga koht, kuhu otsustasin paikseks jääda.

Pajest põhjapoole liikudes on veel väiksemad kohad nagu Dongwe, Pingwe ja Michamvi, kuhu saab soovi korral ka mööda randa jalutada. Viimane nimetatud küladest on populaarne päikseloojangu koht.

Idakalda põhjaosas asub Kiwengwa, mis on armastatud piirkond itaallaste hulgas. Seal leidub palju hotelle ja itaalia söögikohti, kuid samas ka kohalikke restorane ja mõned baarid. Samuti on võimalik lohesurfi harrastada natuke vaiksemas kohas, kuid tuuletingimused on tihti ebasoodsamad kui Pajes. Antud piirkond on sobilik hästi ka lastega peredele, kes kuurordis olemisele sooviksid ka kohalikku elu kogeda. Samas on rand vaikne ning segajaid pigem vähe. Kohalikud on seal väga sõbralikud ja mitte nii intensiivsed. Ise veetsin esimesed 2 nädalat Kiwengwa lähedal asuvas külas Kairo, kus tutvusin enda põhiliste kohalike tuttavatega. Üles poole liikudes on veel üsna vaikne Matmwe, mis on tuntud oma ranna poolest ning seal lähistel asub ka kuulus snorgeldamise piirkond ja korallriff Mnemba Atoll.

Põhjakallas. Nungwi ja Kendwa on tuntud parimate randade poolest, kuna tõus ja mõõn pole nii tugev ja ujuda saab kogu päeva. Samuti on seal vähem tuult ehk vesi on selgem ning lohesurfareid pole. Antud piirkonnas saab kõige rohkem tunda kuurordi ja turismilinna meeleolu – rannad on rahvast täis, lärmakad ning pidevalt üritatakse midagi müüa. Hetkel (koroonaajal) on see peamine venelaste kogunemiskoht ehk toimub palju vene pidusid ja kohalikud õpivad agaralt vene keelt. Rannaolude pärast eelistavad paljud lastega pered antud piirkonda. Minu jaoks on see liiga turistilik – soovitaksin külastada mõne päeva, aga pikemalt ei peatuks.

Sansibari põhjakaldal asuvas rannas Nungwi

Raha & pangaautomaadid

Sularaha või kaardimakse. Sansibaril tuleb tasuda enamustes kohtades sularahas. Kaardimakset aktsepteeritakse vähe ning enamasti on selle lisatasu 6%. Kindlasti on võimalik maksta kaardiga suuremates hotellides ja viisakamades restoranides, aga selle peale lootma ei tasu jääda. Näiteks isegi ilusamad B&B majutuskohad ja keskmise suurusega hotellid nõuavad tihti maksmist sularahas. Isiklikult kasutan pangakaardi siin ainult raha väljavõtmiseks.

Valuuta. Tansaania ja Sansibari kohalik rahaühik on šilling (1€ = 2813,50 tzs), kuid kasutusel on ka USA dollarid. Enamasti öeldaksegi hinnad turistile nii šillingutes kui ka dollarites, kuid kohalikes restoranides ja tänaval osteldes on šillingute omamine kahtlemata vajalik. Samuti võivad hinnad dollarites olla natuke kõrgemad ning kauplemine on keerulisem. Seega soovitan kasutada pigem kohalikku rahaühikut (paberrahana on kasutusel 1000, 2000, 5000 ja 10 000 ning lisaks mündid). Autorendi ja majutuse eest on ilmselt mugavam tasuda dollarites ehk kui enne saabumist juba on teada, et need väljaminekud tuleb teha, soovitan dollareid vahetada, kuid arvestada, et need peaksid olema prinditud pärast 2006 aastat.

Tansaania šilling on Tansaania ja Sansibari ametlik valuuta

Pangaautomaadid. Pangaautomaadid on rohkem turistide jaoks. Seega ei ole ligipääs pangaautomaadile normaalsus. Samuti pole harvad juhused, kus automaadis pole raha, masin on katki, ei aktsepteeri sinu kaarti vms ehk kogu aeg võiks mingi sularaha varu olla olemas.

Enamus automaate asuvad Stone Townis. Lisaks on kindlalt olemas veel üks ATM Nungwis, 3 tükki Pajes (kuigi tavaliselt 1 neist ainult töötab), Kiwengwa lähistel. Samuti on pangaautomaat ka lennujaamas. Korraga saab maksimaalselt välja võtta 400 000 šillingut (ca 142€) ehk suurema summa võtmiseks peab kaarti mitu korda sisse-välja lükkama, mis tähendab päris suuri tehingutasusid (ca 5€ tehingult). Soovitavalt võiks kaasas olla lisaks Mastercardile, mis on eestlaste seas rohkem levinud, ka Visa kaart, sest paljud automaadid esimest ei tunnista. Lisaks ei saa mitmetes kohtades maksta krediitkaardiga.

Raha vahetamine. Nii lennujaamas kui ka Stone Towni pankades on võimalik vahetada dollareid ja eurosid šillinguteks. Lennujaama vahetuspunkt on avatud 24/7. Dollarite vahetamisel peab arvestama taaskord, et need oleksid võimalikult hiljuti trükitud (mõnel juhul isegi pärast 2013 aastat).

absa pangaautomaadis töötab ka MasterCard

Sim-kaart ja Wifi

Sansibaril ei tasu loota meie harjumuspärasele kiirele internetile. Enamustes kohvikutes ja restoranides on tasuta Wifi, kuid sageli selle kiirus on väga aeglane (eriti väljaspool Stone Towni). Interneti kasutamiseks ja suhtlemiseks on mõistlik osta endale Zanteli sim-kaart, millel peaks olema kõige parem katvus ja kiirus. Seda saab osta nii lennujaamast kui ka linnast ja külades (viimastes on natuke odavam kui lennujaamas). Kohalikud ja erinevad giidid kasutavad turistidega ja omavahel suhtlemiseks väga palju WhatsAppi ehk mobiilside omamine on üsna vajalik.

Liikumine Sansibaril – transpordivõimalused

Liiklus on Tansaanias vasakukäeline ehk sõita tuleb meie mõistes valel poolel teed. Sansibar on väike saar ja sisuliselt jõuaks selle 1-2 päevaga läbi sõita. Siiski pole ringi liikumine alati nii lihtne, kuna teed on halvad ja häid teeühendusi vähe. Näiteks liikudes ühest rannikupiirkonnast teise (nt Pajest Kiwengwasse) peab läbima läänekaldal asuva Stone Towni, kuigi palju otsem oleks mööda rannikut minna.

Dala-dala ehk kohalik väikebuss on peamine liikumisvahend. Üks suund kahe piirkonna vahel (näiteks Stone Town – Paje) maksab 2000 tzs (ca 0,80€) ning see makstakse otse juhile reisi alguses või lõpus. Kindlat graafikut dala-daladel pole – tavaliselt alustavad need sõitu siis, kui buss on enam-vähem täis. Kuna tegemist on väikeste bussidega võib sinna reisipakkidega mahtumine üsna problemaatiline olla ehk sel juhul soovitaksin kasutada pigem takso või autojuhi teenust. Üldiselt on sõit dala-dalaga juba omaette kogemus, mida kasvõi korra reisi ajal võiks proovida.

Dala-dala ehk kohalik minibuss

Boda-boda ehk mootorratta taksot kasutatakse tihti lühemateks otsadeks. Tasub veenduda, et neil oleks olemas kiiver ka kaassõitjale.

Takso/autojuht. Taksot pakutakse iga nurga peal tänaval või lennujaamas. Enamus majutusasutused väljaspool Stone Towni pakuvad ka lennujaamatransporti. Üldiselt maksab takso Stone Townist/lennujaamast rannikupiirkondadesse umbes 35-50 USD. Päevasteks väljasõitudeks on samuti üsna mugav rentida endale autojuht või takso, milleks on tavaliselt konditsiooneriga minibussid. Enamasti aitavad selle organiseerimisega majutusasutused. Kui paremat hinda soovida, tasub natuke ringi vaadata ja kaubelda. Suurema seltskonnaga reisides on see üsna hea ja mugav variant, aga üksinda pigem üsna kulukas.

Rolleri või mootoratta renti pakutakse kõigis saare suuremates piirkondades. Rolleri päevarent on keskmiselt 25 USD, kuid pikemaks perioodiks on võttes on ka hind parem. Oluline on veenduda, et olemas oleks kiiver nii juhile kui ka kaassõitjale, sest politsei on väga agar turiste peatama ning loomulikult ka enda turvalisuse suhtes. Mootoratta rent on tavaliselt natuke kallim. .

Autorent on hea võimalus iseseisvalt saare avastamiseks, mida paljud turistid kasutavad. Teed on üsna auklikud, mistõttu keskmine kiirus liikudes on üsna madal (kiirusepiirang enamasti 50 km/h) ning tänavavalgustus puudub ehk pimedas on turistil pigem mitte soovitatav sõita. Kõige suurem valik on Stone Townis ning rendi päevahind on umbes 40 USD kandis.

Nii rolleri kui ka auto juhtimiseks ei ole vaja rahvusvahelist juhiluba, kuid tuleb teha ajutine Sansibari juhiluba, mis maksab 10 USD ja kehtib 3 kuud. Sellega aitab tavaliselt rendifirma. Võimalik on luba juba enne reisi koostööd firmaga ette valmistada. Esitada on vaja enda kehtiv juhiluba ja pilt. Sõidu ajal soovitatakse kaasas kanda nii ajutist juhiluba, enda koduriigi juhiluba kui ka passi.

Soovitatav on rentida auto usaldusväärsest firmast (nt Kibabu Cars Zanzibar) ja jälgida, et autol oleks kehtiv litsentsi tähistav kleeps akna peal. Politsei kontrollpunkte on teel mitmeid ning tavaliselt peatavad nad turiste tihti. Tansaanias on korruptsioon levinud ehk sageli tehakse seda just altkemaksu saamise eesmärgil. Seega tasub jälgida, et dokumendid oleksid alati kaasas ja korras, esiistmel turvavöö kinnitatud ja jälgida kiirusepiiranguid. Põhjalikumalt autorendist ja liikluskultuurist soovitan lugeda sellest reisiblogist.

Sansibari hinnad ja üldine hinnatase

Paljud arvavad, Sansibar on kallis luksusesaar, kuid tegelikkuses on siin hinnad mõistlikud ja pigem üsna odavad. Mõned näited:

 • Kaheksajala karri keskmises restoranis: 5-7€ (15 000-20 000 tzs)
 • Lõunasöök kohalikus söögikohas: 1,20€ (2500-3500 tzs)
 • Kohalik õlu (500 ml) baaris: 1.30€ (3500 tzs)
 • Värske mahl restoranis: 2€ (5000 tzs)
 • Värske mahl kohalikus restoranis: 0,40€ (1000 tzs)
 • 1,5l pudel vett poes: 0,40€ (1000 tzs)
 • Ööbimine keskmise tasemega bungalows privaattoas: 25-40€/öö hommikusöögiga
Kõige lemmikum toit Sansibaril – kaheksajala-kookose karri

Samuti on siin ka palju kuurorte, kalleid hotelle ja peeneid restorane ehk võimalik on reisida ka tunduvalt kallimalt ning samuti saavad hästi majandatud ka säästuturistid. Iga reisija võiks mõelda selle peale, et tavaliselt saad ka enda hinnale vastavat kvaliteeti ehk kui broneerid odava öömaja, siis pole mõtet eeldada uhket hommikusööki. Sageli näen instagramis inimesi, kes ise valides lihtsa ja odava variandi eeldavad midagi tunduvalt rohkemat.

Soovitan vaadata sellist lehekülge nagu Numbeo, kus saab aimu erinevate riikide hinnatasemest ja neid omavahel võrrelda.

Turvalisus

Sansibari peetakse tavaliselt üsna turvaliseks, kuid siiski on vargusjuhtumeid ehk tasub olla enda asjadega ettevaatlik. Kehtivad üsna tavalised soovitused: mitte kanda kaasas suures koguses sularaha ja väärtuslikke esemeid, pimedas avalikult mitte eksponeerida kalleid tehnikaseadmeid ja nutitelefoni. Rannas soovitan kindlasti asju järelvalveta mitte jätta – ka riideid ja jalanõusid mitte, kuna minu senine kaotus ongi trennitossud rannas, mille jätsin valveta. Turism on kohalike peamine sissetulekuallikas ja koroona tagajärjel on paljud inimesed ja noored olnud pikalt tööta, mistõttu vargused võivad olla rohkem sagedased võrreldes tavaolukorraga.

Riietumine

Ranna piirkondades on riietumine vaba nii naistel kui ka meestel. Topless päevitamist siiski hästi ei vaadata. Stone Townis soovitatakse naistel liigse tähelepanu vältimiseks riietuda natuke konservatiivsemalt – kanda pikemat seelikut, pükse ja varrukatega pluusi.

Kohalike naiste traditsiooniline riietus

Alkohol

Suurem osa Sansibari inimestest on moslemid, mistõttu igast poest ja restoranist alkoholi ei saa. Siiski on nii Stone Townis kui ka peamistes rannikupiirkondades vabalt leitavad alkoholipoed, kus on võimalik kõike meelepärast soetada. Kuna tegemist on turismi – ja puhkusesaarega on mitmeid baare ja pidusid, kus alkoholi müük on tavapärane meie omaga. Restoranid, kus alkoholi ei müüda, lubavad üldjuhul selle ise kaasa võtta. Kohalikud tarbivad üldiselt alkoholi vähe, kuid pole kindlasti selle suhtes nii konservatiivsed kui mõne teise riigi moslemid. Samuti on saarel palju Tansaaniast pärit inimesi, kes on selle suhtes vabamad. Siiski soovitan austada kohalikku kultuuri ning tänavatel ja randades mitte alkoholi tarbida ning jätta see baaride jaoks.

Mojito Stown Towni populaarses baaris 6 Degrees South

Koroona tagajärjel on siin hetkel palju vene turiste, kes alkoholi ja riietumise häid tavasid eriti ei järgi, mis näitab minu meelest lihtsalt lugupidamatust. Võrreldes mõne teise islami riigiga on siin suhtumine ja reeglid väga vabad. Seega tasuks sisserändajana olla austav kohalike suhtes ja järgida nende tavasid.

Ostlemine Sansibaril

Sansibar ei ole kindlasti mõeldud šoppamiseks. Külades on olemas väikesed poed, kus müüakse peamiseid esmatarbevahendeid ja toiduaineid. Lisaks ka suveniiripoed, kust saab turistikirjaga riideid ja kingitusi. Peamised suveniirid on vürtsid, puust kujud, söögiriistad jm esemed, Aafrika stiilis pildid.

Stone Townis on poode rohkem ja olemas ka turud, kuid meie mõistes läänelikud kaubamajad ja poed puuduvad. Läänelikke naisteriideid müüakse väga vähe (seal juures bikiine jms) ning samuti on defitsiit näiteks juuksepalsam. Apteegid on olemas, kuid hinnad tihti üsna kõrged. Seega soovitan riided, hügeenitarbed ja peamise reisimeditsiini kaasa võtta. Meestele on suviste riiete valikut (eriti Stone Townis) üsna palju.

Suveniiripood Stone Townis

Kokkuvõte ja veel infot

Loodan, et minu kirjutis andis ülevaate põhilistest teemadest, millele mõelda enne Sansibari reisi planeerimist või selle kavandamisel.

Huvi korral soovitan lisainfo saamiseks veel lugeda/vaadata:

 • Zanzibar Insider Buss – väga põhjalik ja informatiivne blogi Sansibarile kolinud naise poolt, kes ka lehel pidevalt infot uuendab.
 • Tansaania eluolu Facebooki grupp – Tansaanias resideeruva ja turismifirmat pidava Eesti naise Ene Lepa poolt loodud grupp, kus jagatakse palju kasulikku turismiinfot Tansaania, Sansibari ja safaride kohta ning pakutakse ka organiseeritud reise. Võimalus leida ka reisikaaslaseid.
 • Minu Tansaania raamat – Eesti naise Maiki Udami kirjutatud raamat, kust saab hea ülevaate ja ettekujutluse Tansaania elust ja inimestest. Mul oli väga palju äratundmise momente.

2 kommentaari “Sansibari reisijuht: mida teada enne reisi?

 1. Kas Wi-Fi leidub hotellides-kohvikutes?Kas kasulikum € või $ kaasa vahetuseks?Või automaadist välja võtmine?Kas on niiske kuumus või OK kuumus?Olen nädala pärast tulemas

  Liked by 1 person

  1. Wifi on enamustes hotellides-kohvikutes olemas, aga olenevalt kohast üsna aeglane ja katkendlik. Stabiilsema interneti jaoks soovitan osta zanteli sim-kaardi internetiga. Võib võtta kaasa nii eurosid kui ka dollareid – mõlemaid saab vahetada, kuid dollarites saab ka enamustes kohtades maksta. Automaadist võtmisel on 8000 – 15000 tzs teenustasu ehk soovitan mingi osa kaasa võtta ning kindlasti kaardi ka (võimalusel nii visa kui ka mastercardi). Kuumus on talutav ja pole midagi hullu – eks see on üsna individuaalne.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s